Sezon na grillowanie: kolekcja BBQ Passion. Fot. Villeroy&Boch

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Sezon na grillowanie: kolekcja BBQ Passion. Fot. Villeroy&Boch
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
20 kwi 2017 15:23

Sezon na grillowanie – tak podasz przekąski

Spotkania przy grillu zamieniają się w prawdziwe ogrodowe przyjęcia! A na ruszcie przygotowujemy coraz bardziej różnorodne dania. Dlatego potrzebne są również dodatkowe naczynia i akcesoria, aby stylowo serwować jeszcze więcej potraw!

Grill to dzisiaj prawdziwy plac zabaw dla kulinarnych eksperymentatorów. Na ruszcie przygotowujemy już nie tylko steki czy kiełbaski – grillujemy owoce morza, warzywa, a nawet przyrządzamy desery!

A do nich dołączamy sałatki, dipy, sosy i dressingi! Dzięki praktycznym i efektownym naczyniom każda potrawa znajdzie dla siebie miejsce. Bo jeśli grillować, to tylko stylowo i z pasją!

Spotkania przy grillu zamieniają się w prawdziwe ogrodowe przyjęcia! A na ruszcie przygotowujemy coraz bardziej różnorodne dania – kanapka z rwaną wieprzowiną, burger ze stekiem lub serem halloumi, szaszłyki z krewetek, grzyby i warzywa czy desery z grillowanych owoców. A wszystko to w towarzystwie sosów, dipów i dresingów. Na taką różnorodność dań zwykłe naczynia nie wystarczą! Potrzebne są również dodatkowe naczynia i akcesoria, aby stylowo serwować jeszcze więcej
potraw!

Do kolekcji na dania z rusztu BBQ Passion Villeroy & Boch wprowadził talerz na burgery, talerz i szpikulce na szaszłyki, talerz na przekąski, miskę na sałatkę i pojemniki na dipy, a także dodatkowe akcesoria grillowe, takie jak łopatka, szczypce i widelce. Talerze w kolekcji są podzielone na sekcje, aby żaden z elementów dania nie mieszał się ze sobą, gdy tego nie chcemy. Nowy talerz na burgery podzielony jest na część przeznaczoną na bułkę, dwie przegrody na sosy oraz oddzielne miejsce na dodatki – frytki lub sałatkę. Wedle upodobań! Można go również połączyć z miseczkami. Talerz do podawania szaszłyków ma nie tylko miejsca na sosy i dodatki, lecz także praktyczne brzegi, na których można oprzeć szpikulce. Ergonomiczny talerz na przekąski sprawdzi się zarówno na włoskie antipasti, jak i hiszpańskie tapasy, a można w nim także zaserwować deser – grillowanego banana czy gruszkę. Ponadto wszystkie talerze i miskę sałatkową wyposażono w zintegrowane uchwyty, dzięki którym goście będą mogli swobodnie konsumować dania w plenerze – gdzie brakuje stołu i wygodnych krzeseł.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH