Zadbany trawnik sprawi, że z przyjemnością będziemy spędzali czas w ogrodzie. Fot. Honda

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Zadbany trawnik sprawi, że z przyjemnością będziemy spędzali czas w ogrodzie. Fot. Honda
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
10 maj 2016 09:56

Jak zadbać o trawnik? Eksperci radzą

Aby nasz ogród wyglądał pięknie i był zadbany trzeba odpowiednio zatroszczyć się o trawnik. Przeczytajcie porady ekspertów.

Z nowym cyklem wegetacyjnym trawa potrzebuje odmłodzenia i wsparcia na nowy sezon. Dzięki temu będzie się pięknie i gęsto rozkrzewiać. Na początku każdej wiosny trawa z zasady jest osłabiona. Często widzimy pojawiającą się niejednorodność, żółte źdźbła, ubytki. Są to oznaki zarówno złej kondycji darni, chorób grzybowych i nieprawidłowej pielęgnacji w poprzednim sezonie lub też nieprawidłowo przygotowanego podłoża pod siew. Efektownie wyglądający trawnik nie jest samoobsługowy czy bezobsługowy – ma wiele potrzeb, które wymagają wsparcia właściciela czy profesjonalnego ogrodnika czyli prawidłowo wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zasadne jest też wykonanie analizy gleby raz w roku na wiosnę, zwłaszcza jeśli stan trawnika budzi nasz niepokój. – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon. Jeśli poświęcimy nieco czasu na wykonanie kilku zabiegów pielęgnacyjnych, nasz trawnik będzie zachwycać i zapraszać do odpoczynku.

Czego potrzebuje trawa?

Usunięcia filcu

Filc to warstwa obumarłej darni, niezgrabionych liści, opadłego igliwia i innych resztek roślinnych, która w sposób naturalny tworzy się na murawie w okresie jesienno-zimowym i hamuje regenerację trawy. Wiosną, przed rozpoczęciem intensywnej pielęgnacji trawnika, trzeba filc dokładnie i kilkukrotnie wygrabić. Trawa potrzebuje teraz więcej tlenu, lepszego przenikania wody i składników odżywczych zawartych w wiosennych nawozach.

Wałowania

Jest to zabieg mający na celu dogniatanie darni do podłoża, które wypiętrzyło się podczas zimy. Zamarzająca woda powoduje powstawanie pustych przestrzeni w warstwie korzeniowej, wskutek czego korzenie są odseparowane od gleby i ulegają przesuszeniu. By zabieg był skuteczny, zaleca się zastosowanie ciężkiego wału o małej średnicy tak, aby nie doprowadzać do ugniatania głębszych warstw podłoża.

Wertykulacji

Jeśli trawnik jest pokryty większą warstwą filcu, powierzchnia jest gąbczasta i porośnięta mchem, oznacza to, że trawa ma utrudniony dostęp do wody oraz składników odżywczych i potrzebuje wertykulacji. Dzięki tej czynności usuniemy powłokę obumarłych roślin i liści a tym samym udostępnimy darni dopływ tlenu i stworzymy warunki do jej regeneracji. Przed wertykulacją należy nisko skosić trawę, a następnie, najlepiej za pomocą odpowiedniej maszyny, wykonać nacięcia pionowe trawnika w jedną stronę. Kolejną czynnością jest dokładne wygrabienie i usunięcie resztek roślinnych, i jeśli jest taka potrzeba oraz warunki na to pozwolą, nacięcie darni w drugą stronę „na krzyż”, po czym ponownie należy wygrabić filc. – radzi Lidia Tokarska. Wertykulację powinno się wykonywać regularnie i przynajmniej raz w roku – najlepiej właśnie na wiosnę w okresie kiedy darń jest już pobudzona do wzrostu. Stosuje się do tego wyspecjalizowaną maszynę – wertykulator.

Uniwersalną maszyną jest wertykulator TV510 o szerokości roboczej 45 cm, pracujący na niezawodnym silniku Honda GX 160 o mocy 4,8 KM, o wysokiej wydajności w trybie 1 500 m²/h i wydłużonej żywotności. Praktycznie bezawaryjne i łatwe w obsłudze urządzenie jest stosowane na trawnikach każdego formatu. Jego część roboczą można opcjonalnie wymienić na wał do aeracji.

Aeracji

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH