• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
23 marz 2016 14:02

Narzędzia ogrodnicze dla leniwych

Pielęgnacja ogrodu, przy nadchodzących wiosennych porządkach nie musi nam się kojarzyć tylko z dużym wysiłkiem, czy poświęceniem cennego czasu.Wybierzmy produkty dla leniwych, czyli narzędzia, które ułatwią nam pracę w ogrodzie i zaoszczędzą nasz czas.

Po zimowym śnie budzi się nasz trawnik, który należy odświeżyć na nadchodzące słoneczne dni. Do tej pory zalegał na nim filc – obumarłe źdźbła trawy, liście, mech oraz igły, które opadły z pobliskich drzew i krzewów. Należy się go jak najszybciej pozbyć z powierzchni trawnika. Najbardziej efektywnym sposobem będzie jego zgrabienie, gdyż taki zalegający materiał niekorzystnie wpływa na jakość gleby, przyczyniając się do rozwoju rozmaitych chorób oraz pogorszenia wyglądu naszego trawnika. Przy pomocy grabi o szerokiej rozpiętości pozbędziemy się go z łatwością, a zgarniając większe partie, oszczędzamy czas. Zgrabiony materiał można bez trudu zebrać przy użyciu grabi wachlarzowych XXL.

Koszenie bez prądu i hałasu

Niejeden praktyk lenistwa lubi odpoczywać na miękkiej, pachnącej i świeżo skoszonej trawie. Najlepszym rozwiązaniem, byłaby sytuacja, w której trawnik sam by się skosił. Rzeczywistość niestety zmusza nas do wykonania tej pracy. Można to zrobić jednak łatwo i w miłej atmosferze. Nie zakłócając naszego spokoju oraz sąsiada warto rozważyć zmianę z głośnej, spalinowej kosiarki na cichą bębnową kosiarkę akumulatorową. „Konieczne jest, aby noże kosiarki były naostrzone, co gwarantuje właściwe cięcie. Maksymalnie można zredukować 1/3 wysokości trawy, aby nie spowodować jej uszkodzenia. Należy przy tym pamiętać, że niekorzystne jest koszenie mokrej trawy, ponieważ może to skutkować zbijaniem się ścinków w jednolitą masę. Dlatego, w celach prewencyjnych, trawnik koszony powinien być wyłącznie na sucho” - radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki Gardena.

Perfekcyjny posiadacz trawnika

Co w sytuacji, kiedy nie zawsze sprawdzi się kosiarka? Samo koszenie to nie wszystko. Nie zawsze kosiarka ma możliwość dotarcia do trudnych zakamarków naszego ogrodu. Ponadto jej zetknięcie z twardą powierzchnią z pewnością nie będzie przyjemne, ani dla niej ani dla posiadacza. Nie musimy się już o to martwić. Najmniejsze źdźbło nie umknie uwadze nożycom do przycinania brzegów trawnika. Technika umożliwia nam ich wygodne przycinanie bez użycia kabli i schylania się. Trzonek teleskopowy pozwala nam pracować w pozycji wyprostowanej. Mając na uwadze nasz cenny czas na odpoczynek, na wyświetlaczu LCD pokazuje nam się komunikat, kiedy nasza przycinarka potrzebuje chwili na regenerację.

Sieję i nawożę

Po zakończeniu wszelkich niezbędnych czynności związanych z oczyszczeniem i przycięciem trawnika należy również zadbać o jego prawidłowe nawożenie. Ważnym elementem regeneracji trawnika stanowi uzupełnienie obumarłych miejsc stosując technikę spulchniania gleby widłami i dosiewania trawy. Jej podstawą jest odpowiednie nawożenie trawy siewnikiem. Dla naszego komfortu, należy zadbać siewnik, który zapewni nam możliwość regulacji ilości nawozu i zagwarantuje wysypywanie odpowiedniej ilości materiału. Praktycy z kolei cenią możliwość łatwego przechowywania takiego sprzętu. Do tego typu prac polecamy siewnik, który łączy obie te cechy i ułatwia pracę w ogrodzie.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH