Wiosenne prace ogrodowe. Fot. Shutterstock

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Wiosenne prace ogrodowe. Fot. Shutterstock
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
25 kwi 2017 14:25

Pielęgnacja ogrodu - zaplanuj prace na początek maja

W planie prac na koniec kwietnia i początek maja, oprócz zadbania o trawnik, warto uwzględnić przygotowanie podłoża pod uprawy – rabaty kwiatowe, ogródek warzywny i ziołowy, oraz pielęgnację trawnika.

Kwiecień, pierwszy prawdziwie wiosenny miesiąc, to zazwyczaj pora na rozpoczęcie koszenia trawy. W tym roku kwiecień przypomniał swoje kapryśne oblicze – schłodził temperaturę i sypnął śniegiem, co może poważnie zaszkodzić kwitnącym drzewkom owocowym. Jest to jednak okres przejściowy, podczas którego można jeszcze lepiej przygotować się do sezonu intensywnych zajęć ogrodniczych.

Spulchnianie podłoża

Gleba, po każdej zimie, potrzebuje spulchnienia, napowietrzenia i, często, nawożenia. Nie warto lekceważyć tego zabiegu, ponieważ po okresie zimowym musimy stworzyć roślinom odpowiednie warunki do wegetacji i warto zrobić to dokładnie, by efekty były satysfakcjonujące. Przygotowanie gleby nie jest pracą lekką, ale dziś mamy do dyspozycji bardzo wiele wygodnych narzędzi - glebogryzarek, które nie wymagają wysiłku fizycznego a jednocześnie ułatwiają poprawne spulchnienie i napowietrzenie gleby. - radzi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon.

Glebogryzarka to urządzenie, które może być wykorzystywane w ogrodzie przez cały rok poza okresem kiedy gleba jest zmarznięta lub bardzo silnie przesuszona. Jest także idealną maszyną do przygotowania podłoża pod nowy trawnik, zwłaszcza gdy planujemy zasiać trawę na większej powierzchni. Glebogryzarka, jak każde urządzenie do ogrodu, powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i prac, które zamierzamy nią wykonywać.

Do małych powierzchni oraz do rewitalizacji fragmentów trawnika służą glebogryzarki o niewielkiej szerokości roboczej ok. 20 cm, jak np. poręczna glebogryzarka z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool, której solidna konstrukcja umożliwia spulchnianie bardzo ubitej gleby, natomiast mały rozmiar - bardzo duży stopień dokładności pracy. Maszyną uniwersalną jest większa, nowa glebogryzarka Honda FG320 o szerokości roboczej 80 cm, która powstała na bazie doświadczeń i dobrze sprawdzonych rozwiązań. Komfort pracy zapewnia niezawodny silnik oraz łatwe kierowanie maszyną - biegi w przód/tył, regulacja rączek w pionie i poziomie czy przednie koło podporowe.

Trawnik – teraz i z myślą o przyszłych efektach

O tej porze roku trawnik potrzebuje szczególnej uwagi. Trawa rozpoczęła już cykl wegetacji i rośnie, ale kwietniowe warunki, z chłodną temperaturą powietrza, porannymi przymrozkami i opadami śniegu, nie sprzyjały pracom pielęgnacyjnym. Wiosną trawa potrzebuje więcej tlenu, lepszego przenikania wody i składników odżywczych zawartych w wiosennych nawozach i powinniśmy jej stworzyć jak najlepsze warunki do dalszej wegetacji, dlatego należy przede wszystkim bardzo dokładnie oczyścić ją z filcu, mchu i chwastów a także zwalczyć oznaki chorób grzybowych.

Powinniśmy wygrabić powierzchnię trawnika, często kilkukrotnie, przeprowadzić wałowanie i aerację. Następnie warto ją odżywić – najczęściej do tego celu stosowane są nawozy typu NPK zawierające azot oraz fosfor, potas i mikroskładniki. Kolejną czynnością jest koszenie. Termin pierwszego koszenia zależy od warunków pogodowych, a podczas całego sezonu zaleca się wykonywać tę czynność przynajmniej raz w tygodniu. Kosić jest najlepiej maszyną dobrej jakości, dostosowaną do warunków - maszyną, która „wie” jak obchodzić się z trawą, by ta zdrowo się rozkrzewiała i gęstniała.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH