Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Ogród jordanowski w Poznaniu. Fot. Oj2poznan

Ogród jordanowski w Poznaniu. Fot. Oj2poznan
  • Autor: Justyna Majkowska
  • 28 lut 2014 05:24

Plac zabaw. Przydomowe miejsce dziecięcej rekreacji

Dzieci uwielbiają ruch. Wydawałoby się, że siłą trzeba odganiać je od komputera, a tymczasem wystarczy stworzyć atrakcyjne miejsce, które przyciągnie maluchy do zabaw na świeżym powietrzu.

Inicjatorem miejsc zabaw dla dzieci był Henryk Jordan, założyciel pierwszego ogrodu tego typu w Krakowie. Było to w czasach zaboru austriackiego, co przyczyniło się do powstania idei Jordana. Głównym celem było stworzenie miejsca wypoczynku i zabaw dla dzieci i młodzieży, bogatego w polskie wątki patriotyczne. Do dzisiejszego dnia istnieje i działa Park im. Henryka Jordana w Krakowie, założony w 1889 roku na powierzchni ok. 22ha. 

Trudny okres powojenny wymusił zaprzestanie zakładania ogromnych kompleksów i zredukował ogrody do kilkuhektarowych powierzchni, aż po znane współcześnie place zabaw, niestety często pozbawione zieleni. Obecnie miejsca zabaw dzieci już niewiele mają wspólnego ze swoim pierwowzorem lecz nadal wyrażają troskę o zdrowie i prawidłowy rozwój najmłodszych.

Tworząc przydomowy plac dla naszych pociech pamiętajmy o zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa. Wybierajmy tylko atestowane produkty, adekwatne do wieku przyszłych użytkowników. Szeroki asortyment pozwala stworzyć urozmaiconą przestrzeń bez konieczności ograniczania się wyłącznie do huśtawek i karuzel, które najbardziej pamiętamy z własnego dzieciństwa.

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA