• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
06 lut 2014 12:27

Sauna. Dla kogo kąpiel parowa?

Sauna kojarzona jest głównie z Finlandią, natomiast najstarsze ślady pierwszych konstrukcji saun parowych znaleziono w centralnej Azji. Pochodzą z terenów nadczarnomorskich z okolic VII – VI w. p. n. e.

Sauna parowa, niekiedy zwana łaźnią rzymską, to pomieszczenie o podwyższonej temperaturze 45-65’C i wilgotności w zakresie 40-65%. Na piecu ogrzewanym drewnem wyłożone są kamienie, które od czasu do czasu polewa się wodą. Dla wywołania dodatkowych doznań, można je również skraplać olejkami aromatycznymi.

Fot. Rochna.
Fot. Rochna.

Sauna zalecana jest szczególnie osobom zdrowym jako terapia profilaktyczna. Przebywanie w niej pomaga organizmowi oczyścić się i uwolnić od toksyn, pobudza układ krążenia. Lepsze ukrwienie dodaje nam energii, a jednocześnie odpręża. 

 

Fot. Szczerepole.
Fot. Szczerepole.

Korzystanie z kąpieli parowych nie jest wskazane w przypadku niektórych chorób skóry, układu krążenia, nowotworowych, nerek, wątroby, płuc, oczu, przy cukrzycy, padaczce, nosicielstwie chorób zakaźnych.

Fot. Helonowo.
Fot. Helonowo.


W saunie przebywa się nago lub okrywa tylko ręcznikiem. W strefie niższych poziomów ławek panuje stosunkowo umiarkowana temperatura, im wyżej tym bardziej gorąco. Jeżeli wolisz leżeć, pamiętaj aby tuż przed końcem usiąść na 2-3 minuty. Jednorazowa sesja trwa ok 10-15 minut. Po wyjściu należy schłodzić się zimną wodą w granicach 12-20’C.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH