Wiosenny przegląd urządzeń ogrodowych. Fot. Honda

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Wiosenny przegląd urządzeń ogrodowych. Fot. Honda
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
17 marz 2017 10:13

Urządzenia ogrodowe: przegląd na wiosnę

Do większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie potrzebujemy urządzeń – glebogryzarek, wertykulatorów, kosiarek, kos, które po zimowym odpoczynku w zamkniętym zaciszu będą aktywnie użytkowane. Czy są gotowe do pracy w nowym sezonie?

W otaczającej nas przyrodzie stopniowo pojawiają się zwiastuny wiosennego odrodzenia, a w ogrodach rozpoczyna się sezon intensywnych prac – trzeba będzie przygotować podłoże pod uprawy i zadbać o trawniki – a przy sprzyjającej aurze, już w kwietniu będzie można zacząć ją kosić. 

Sprawność techniczna maszyn ogrodniczych, obok ich jakości, ma kluczowe znaczenie - od tego zależy nie tylko sprawne wykonywanie prac, ale również kondycja roślin i końcowy efekt czyli piękny, zadbany ogród. Najlepszym dowodem na to są nienaostrzone noże w kosiarkach, kosach czy nożycach, które szarpią i poważnie ranią rośliny przyczyniając się do ich osłabiania i zwiększania podatności na infekcje. Prawidłowe dbanie o urządzenia i maszyny zapewnia także ich niezawodne funkcjonowanie i wydłuża okres eksploatacji.

Dbanie o urządzenia ogrodnicze jest oznaką przejęcia za nie odpowiedzialności. Można to porównać do profilaktyki zdrowotnej człowieka – sezonowe przeglądy w połączeniu z prawidłową eksploatacją i bieżącą konserwacją zapewniają wydłużenie ich żywotności i wieloletnią eksploatację bez niespodziewanych koniecznych kosztów napraw maszyn, które mogą się zdarzyć w przypadku lekceważenia stanu technicznego maszyn. – wyjaśnia Robert Spaltabaka, Szef Sieci Serwisowej Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

W ciągu roku są dwa podstawowe momenty, w których trzeba dokonać przeglądu urządzeń do ogrodu ze szczególną uwagą - przed i po sezonie, przy czym przegląd i przygotowanie urządzenia do nowego sezonu jest praktycznie konieczne. Warto tu podkreślić, że coroczny przegląd techniczny jest jedną z zasad umowy gwarancyjnej. Taka też jest i dynamika pracy w naszych autoryzowanych serwisach – początek wiosny przebiega pod znakiem przeglądów technicznych kosiarek, kos i glebogryzarek.

Na czym polega prawidłowe przygotowanie urządzeń ogrodniczych do nowego sezonu?
Przed każdym użytkowaniem urządzenia i maszyny ogrodniczej po dłuższym ich postoju należy sprawdzić ogólny stan techniczny urządzenia, sprawdzić czy jest dobrze oczyszczone i czy nie pojawiły się ubytki w warstwie lakieru.

Przygotowanie maszyn spalinowych – zakres podstawowy

Paliwo – należy upewnić się czy usunęliśmy paliwo ze zbiornika i gaźnika po ostatnim użytkowaniu maszyny przed zimą. Paliwo pozostawione w zbiorniku na dłużej niż miesiąc traci właściwości, a w zbiorniku powstaje osad, który następnie trafia do gaźnika i zatyka jego dysze. Dysze gaźnika, ze względu na bardzo małe średnice, są wrażliwe na najmniejsze cząsteczki osadu. Zatkane, uniemożliwiają uruchomienie silnika. Można temu zapobiec - po pierwsze nie należy długo przetrzymywać paliwa w zbiorniku, po drugie – trzeba regularnie wymieniać filtr. W przypadku podejrzenia zatkania się dysz gaźnika, trzeba koniecznie dostarczyć maszynę do autoryzowanego serwisu. W naszych autoryzowanych punktach serwisowych oczyszczanie gaźników przebiega bardzo sprawnie, a do tego celu standardowo stosowane są nowoczesne myjki ultradźwiękowe. – radzi Robert Spaltabaka.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH