Grill gazowy Spirit. Fot. Weber

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Grill gazowy Spirit. Fot. Weber
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
04 maj 2017 09:27

Wiosna w ogrodzie: poznaj metody grillowania

W przyrządzaniu potraw na grillu technika jest bardzo ważna. Steki i szaszłyki powinno się grillować nieco inaczej niż np. całego kurczaka. Przed majówką warto przypomnieć sobie, czym różnią się najważniejsze metody grillowania – bezpośrednia, pośrednia i 50/50.

Eksperci firmy Weber opracowali kilka systemów rozmieszczenia źródeł ciepła na grillu tak, by dopasować ich intensywność do rodzaju grillowanej potrawy. Każdą z metod grillowania można stosować zarówno na grillach węglowych, jak i gazowych.

Metoda bezpośrednia

Jest odpowiednia dla produktów, których czas przygotowania jest mniejszy niż 20 minut. Tę metodę przeważnie stosuje się do niewielkich kawałków mięs, steków, szaszłyków, porcji kurczaka, warzyw i drobnych składników. W grillowaniu bezpośrednim produkty układa się nad rozżarzonym brykietem. Temperatura na ruszcie sięga nawet 290°C, dzięki czemu w krótkim czasie można uzyskać odpowiedni poziom wypieczenia. Jednocześnie w grillach z pokrywą ciepło działa na produkty także od góry, co skraca czas grillowania, a kapiący tłuszcz nie wzbudza płomieni. Ponadto przygotowywane produkty nie zawsze muszą być przekręcane na drugą stronę, czego nie unikniemy w przypadku grilli bez pokrywy.

Metoda pośrednia

Jest odpowiednia dla produktów, których czas przygotowania jest dłuższy niż 20 minut. Dotyczy to grillowania większych kawałków mięs, kurczaka w całości, ryb, pizzy, pieczeni i innych potraw, które wymagają działania niższej temperatury w dłuższym czasie. Na dolnym ruszcie brykiet rozkładamy po bokach, a pośrodku tackę na skapujący tłuszcz. Na górnym ruszcie centralnie umieszczamy nasze składniki. Pod przykryciem możemy grillować je bez obawy, że na zewnątrz będą przypalone, a w środku surowe. Grill z pokrywą działa jak piec konwekcyjny – gorące powietrze wewnątrz równomiernie opieka wszystkie produkty. Tłuszcz i soki z mięsa zbierają się w specjalnej tacce i mogą być później wykorzystane np. do przyrządzenia sosu. Temperaturę grillowania regulujemy poprzez otwory wentylacyjne, a dzięki zamkniętej pokrywie grilla unikamy dymu i otwartego ognia.

Metoda 50/50

Pozwala wykorzystać grilla do przygotowania dwóch potraw, z których każda wymaga innej temperatury grillowania. Dzięki metodzie 50/50 możemy uzyskać na grillu dwie różne strefy ciepła. Połowa rusztu jest wypełniona mocno rozgrzanym brykietem, a na drugiej połowie kładziemy aluminiową tackę. Nad brykietem grillujemy niewielkie kawałki mięsa, warzyw lub rybę – korzystamy wtedy z metody bezpośredniej, więc produkty będą gotowe już po kilku minutach. W tym samym czasie obok możemy grillować dużą pieczeń metodą pośrednią. Metoda 50/50 to sposób na optymalne wykorzystanie dużego rusztu i przygotowanie różnorodnych potraw w krótkim odstępie czasu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH