Projekt ogrodu. Fot. Shutterstock

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Projekt ogrodu. Fot. Shutterstock
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
17 maj 2017 11:32

Zaplanuj ogród marzeń - porady profesjonalisty

Planowanie nowego ogrodu czy ponowne oswajanie przestrzeni istniejącej już zieleni jest pracą przyjemną i twórczą, dzięki czemu każdy może wykreować swój własny ogród marzeń – samodzielnie lub korzystając z fachowej pomocy architekta zieleni.

Dzielimy się poradami architekta krajobrazu, które ułatwią stworzenie pięknego i funkcjonalnego otoczenia domu.

Ogród tonący w zieleni i palecie innych barw kwiatów, mieniący się kolorami liści i kory drzew, zmieniający odcienie w promieniach słońca o różnych porach dnia i roku to przyjemne wyobrażenie dla wielu osób. Każdy ogród, niezależnie od wielkości, aranżacji i charakteru jest piękną ramą dla domu, zacisznym miejscem odpoczynku, zabaw dzieci i spotkań rodzinno-towarzyskich.

Projekt ogrodu

Planowanie nowego ogrodu czy ponowne oswajanie przestrzeni istniejącej już zieleni jest pracą przyjemną i twórczą, dzięki czemu każdy może wykreować swój własny ogród marzeń – samodzielnie lub korzystając z fachowej pomocy architekta zieleni.

Przyjemność planowania ogrodowej przestrzeni od podstaw dotyczy przede wszystkich tych, którzy zamierzają lub już zaczęli budować dom. I warto o tym pomyśleć jak najwcześniej. Budowa domu jest przedsięwzięciem kompleksowym i powinna o samego początku uwzględniać zagospodarowanie otaczającej przestrzeni, niezależnie od jej wielkości. Aranżacja zieleni wokół domu zależy przede wszystkim od tego jak będzie ona wykorzystywana i jakie ma spełniać funkcje, czy chcemy, by ogród całkowicie lub częściowo izolował dom od drogi, czy ogrodowe zacisze rekreacyjne raczej będzie ukryte za budynkiem. – radzi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon.

Podlewanie i nawadnianie

Te wszystkie decyzje pociągają za sobą kolejne, np. w jaki sposób ogród będzie podlewany, zaplanowanie doprowadzenia wody, budowa systemu zraszaczy. Rozwiązań jest wiele. Jednym z nich może się okazać oczko wodne, którego zasób wodny może być wykorzystany do podlewania trawnika i roślin. Już na tym etapie rozważań warto także zadać sobie pytanie czy w ogrodzie będzie potrzebna energia elektryczna i w jaki sposób ją doprowadzić, gdzie umieścić gniazdka?

W tym przypadku również jest praktyczne wyjście - zawsze można skorzystać z przenośnego zasilania czyli jednofazowego agregatu typu walizkowego, który nie tylko zapewnia przyjemną atmosferę podczas spotkań towarzyskich w letnie wieczory, ale również zasila elektronarzędzia do majsterkowania w ogrodzie czy w domu. Dodatkowo, miłośnikom mobilnych wakacji zapewnia niezawodne zasilanie odbiorników znajdujących się na wyposażeniu campera a także czułych na jakość prądu urządzeń elektronicznych.

Żywopłoty, ogrodzenia, komunikacja

Osłonięcie posesji czy działki przed zgiełkiem drogi, kurzem, wiatrem i przed sąsiadami zapewnia naturalny mur zieleni – żywopłot. Ponieważ wymaga czasu na osiągnięcie wymaganej wysokości i, by był dobrze rozkrzewiony, musi być systematycznie przycinany, warto od niego zacząć budowanie ogrodu. Gatunek krzewu, liściasty czy iglasty, powinien być dostosowany do stopnia nasłonecznienia. Warto także rozważyć krzewy zimozielone czy te kwitnące. Najlepszymi gatunkami do formowania są m. in.: buk i grab pospolity, berberys, ligustr.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH