Fot. Iidudu.

Zobacz galerię [28 zdjęć]

Fot. Iidudu.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
07 marz 2014 05:52

Budujemy taras. Piękne i praktyczne rozwiązania

Jak dom jednorodzinny, to koniecznie z tarasem! Radzimy jak poprawnie wybudować, by w przyszłości nie przysparzał problemów.

1.Wybór miejsca.

Jeśli najczęściej będziesz korzystać z tarasu w godzinach rannych, postaw konstrukcję od strony wschodniej. Zachód i południowy zachód, to idealny kierunek, gdy na tarasie spędzasz najwięcej czasu po południu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się promieniami słonecznymi aż do zachodu. Jeżeli lubisz spożywać posiłki na świeżym powietrzu postaraj się, by taras znalazł się w jak najbliższym sąsiedztwie kuchni.

2.Konstrukcja.

Istotne znaczenie ma to, czy budujesz taras na stropie pomieszczenia ogrzewanego czy nieogrzewanego lub bezpośrednio na ziemi. Od tego zależy sposób odprowadzenia wody i odpowiednio dobrana hydroizolacja.

Wielkość tarasu zależy od powierzchni działki, ale i naszego domu. Pamiętaj aby zachować odpowiednie proporcje. Ogromny i masywny taras zdominuje niewielki budynek i odwrotnie. Warto zadaszyć cześć konstrukcji, by w deszczowy dzień nie rezygnować z możliwości przebywania na zewnątrz. Natomiast przed mocnym słońcem uchroni cię parasol lub markiza, zamontowana na elewacji.

3.Materiał.

Taras naziemny utwardzony. Na odpowiednio zagęszczony piach układana jest betonowa kostka, płyty chodnikowe bądź naturalny kamień, który w otoczeniu zieleni wygląda niezwykle efektownie. Rzadziej stosuje się drewno.

Taras betonowy. Daje najwięcej możliwości wykończenia powierzchni. Możesz zastosować gres mrozoodporny, płytkę kamienną lub klinkierową oraz drewniane deski. Ważne, aby powierzchnia wybranego materiału była antypoślizgowa. Możesz zostawić sam beton, ale musi być odpowiednio zaizolowany przed dostępem wody i pokryty odpowiednim środkiem konserwującym. Takie preparaty można kupić w różnych wybarwieniach, więc tym samym odpowiednio dopasować do elewacji budynku.

Taras drewniany. Konstrukcja opiera się na punktowym fundamencie lub żwirze. Pamiętaj by elementy łączyć wkrętami ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Stal szybko koroduje i pozostawia brzydkie plamy na powierzchni drewna.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH