• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
17 gru 2008 09:11

Cisza za ścianą!

Mieszkańcy domów jednorodzinnych dość często mają kłopot z odpowiednim wygłuszeniem ścian pomiędzy pokojami. Spowodowane jest to zazwyczaj tym, że budując przegrodę, inwestorzy decydują się na materiały, które zapewnią szybki i bezproblemowy postęp prac, nie kierując się na tym etapie odpowiednim komfortem akustycznym.

O tym, czy będziemy mieli odpowiedni spokój w sypialni decydują ściany, które izolują nas od niepożądanych odgłosów pochodzących z zewnątrz pomieszczenia. Generalnie rzecz biorąc można powiedzieć, że im większa gęstość i szczelność użytego materiału do budowy przegród, tym lepsze wyciszenie wnętrza. Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem, zapewniającym odpowiednią ochronę przed hałasem, są lekkie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych wzniesione na metalowych profilach. wygłuszanie ścian

Sucha zabudowa

Tego typu rozwiązanie zwane jest popularnie w branży budowlanej systemem suchej zabudowy. Materiałem znakomicie pochłaniającym dźwięki, stosowanym pomiędzy profilami, jest wełna mineralna – zarówno skalna (kamienna) jak i szklana. Przegrody z płyt g-k można stawiać w dowolnym miejscu domu jednorodzinnego, gdyż nie obciążają one stropu. Ścianka działowa o grubości 150 mm, wykonana w systemie suchej zabudowy z podwójnym poszyciem z płyt g-k o grubości 12,5 mm i z wypełnieniem z wełny mineralnej o grubości 100 mm pozwala osiągnąć izolacyjność na poziomie 56 dB (wg danych MIWO). Jest to bardzo dobry wynik, zważywszy na to, że norma przyjmuje wyciszenie pomieszczeń mieszkalnych poniżej 50 dB. Alternatywą dla płyt g-k mogą być płyty gipsowo-wiórowe, które przy odpowiednim montażu pozwolą uzyskać lepsze wyniki tłumiące. Innym rozwiązaniem poprawiającym komfort mieszkańców może być zastosowanie akustycznych płyt izolacyjnych z korka. Zamontowanie tego produktu powoduje zmniejszenie przenoszonych wibracji i dźwięków uderzeniowych. Jest to jednak rozwiązanie polecane do pomieszczeń z niewielkim i średnim obciążeniem hałasem.

Ekspert radzi
'&&&title=
Najczęściej ściany między pomieszczeniami w budynku jednorodzinnym spełniają podstawowy standard akustyczny (≥30 dB). Niekiedy zastosowane materiały na ściany działowe pozwalają uzyskać podwyższony standard akustyczny (≥40 dB). Tego typu izolacyjność nie oznacza jednak, że dźwięki nie są słyszalne między pokojami. W pomieszczeniach, w których oczekujemy dużego komfortu akustycznego warto zastosować przegrody, których izolacyjność akustyczna jest na poziomie 50-55 dB.
Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny, Rockwool Polska
Przykładowe poziomy dźwięków
  • zwykła rozmowa - 40 do 50 dB
  • głośna wymiana zdań - 60 dB
  • hałas uliczny – ok.70 dB
  • szczekanie psa - 70-85 dB
  • głośna muzyka - 90 do 100 dB

Proj. HOLA Design. Fot. Bartosz Jarosz.
Proj. HOLA Design. Fot. Bartosz Jarosz.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH