Fot. Bolix

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Fot. Bolix
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
15 wrz 2016 09:48

Dom nad jeziorem, pod lasem.... Jak zabezpieczyć elewację?

Zanim zdecydujemy się na postawienie i wykończenie budynku przy rzece, jeziorze lub lesie, powinniśmy być świadomi, jak odpowiednio zabezpieczyć go przed działaniem niepożądanych czynników – wody, wilgoci i mikroorganizmów.

Coraz częściej i chętniej szukamy działek pod budowę domu przy terenach zielonych. Kuszą nas cisza i spokój, pozwalające na pełen relaks w naturalnym otoczeniu.

Ochrona przed wodą i wilgocią

Na terenach zielonych szczególnie niekorzystna jest wilgoć, która może obniżać poziom izolacji termicznej ścian, powodować rozwój grzybów i pleśni oraz prowadzić do łuszczenia i odpadania tynku. Jednym z bardzo ważnych czynników jest szczelność fundamentów. Jeżeli będą nieodpowiednio zabezpieczone, w okresie intensywnych opadów zalegająca w gruncie woda opadowa może zalewać piwnice.

Może także dojść do tzw. podciągania kapilarnego, polegającego na stopniowym zasysaniu wody w górę. Przed wilgocią uchronimy się już na etapie budowy domu. W celu pełnego zabezpieczenia fundamentów, warto zastosować izolację przeciwwilgociową i przeciwwodną pionową (wykonywaną na powierzchni ścian fundamentowych) i poziomą (na styku ściany fundamentowej i zewnętrznej) – tłumaczy Marek Zając z firmy BOLIX, producenta chemii budowlanej. Przy ich wykonaniu najlepiej sięgnąć po dostępne na rynku masy bitumiczno-kauczukowe, które sprawdzają się doskonale na typowych podłożach mineralnych, tynkach cementowych czy betonie – dodaje.

Niechciani goście

Budując dom blisko parków, lasów czy zbiorników wodnych, musimy przygotować się na możliwe porastanie elewacji przez glony i mchy. Zjawisko to nazywane jest agresją mikrobiologiczną i dotyka najczęściej słabo oświetlone, północne części zewnętrznych ścian budynku. Dlatego muszą one posiadać dobrze dopasowany system izolacji termicznej.

W tym wypadku ocieplenie powinno nie tylko spełniać rolę bariery ograniczającej straty cieplne, ale także skutecznie zabezpieczać przed niechcianymi nalotami, będącymi naturalnym efektem rozwoju mikroflory. Wymagające warunki determinują dobór dedykowanych materiałów budowlanych. Jeżeli zadbamy o nie, na długo będziemy mogli cieszyć się swoją ostoją spokoju daleko od miasta.

Najlepiej zdecydować się na produkty oparte na krzemianie organicznym, mające dużą zawartość szkła wodnego i charakteryzujące się podwyższonym odczynem pH. Kompleksową ochronę zapewnią m.in. specjalne masy tynkarskie - silikatowe czy z dodatkami zabezpieczającymi mi.in. przed agresją mikrobiologiczną.

Aby zwiększyć ochronę przed rozwojem glonów lub grzybów, warto również dobrać odpowiednie farby elewacyjne. Na pewno dobrze sprawdzą się tutaj wyroby silikatowe oraz silikonowe. Jeżeli zawierają dodatkowo tzw. „blokery” UV, zapobiegną także negatywnym skutkom promieniowania słonecznego.

Las czy jezioro to miejsca, które zdecydowanie kojarzą się z relaksem. Jednak otoczenie, które dla nas jest przyjemne, dla domu może okazać się bardzo niebezpieczne. Dlatego warto wcześniej uświadomić sobie, jakie zagrożenia mogą nas czekać i jak powinniśmy im przeciwdziałać. Dzięki temu mieszkanie przy terenach zielonych, będzie prawdziwym spełnieniem marzeń.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH