Fot. Shutterstock

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Fot. Shutterstock
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
03 lut 2017 10:08

Dom prefabrykowany - tak go szybko wykończysz!

Czy możliwe jest stworzenie domu idealnego - funkcjonalnego, przyjaznego środowisku naturalnemu i dokładnie odpowiadającego naszym potrzebom, w zaledwie kilka dni?

Owszem. Dzięki możliwościom jakie oferuje budownictwo prefabrykowane, współczesna budowa przypomina raczej szybkie składanie puzzli, niż mozolne wznoszenie kolejnych poziomów. Nieodzowne są w niej elementy drewniane i drewnopochodne.

Budownictwo prefabrykowane, choć znane od wielu lat, dziś przeżywa swój renesans. Przestaje być kojarzone z wielką płytą, a staje się synonimem nowoczesnej, łatwej, ekologicznej i przede wszystkim szybkiej metody budowlanej. Oparte na wykorzystywaniu przygotowanych uprzednio w fabrykach elementów (większych i mniejszych), w praktyce przypomina składanie mebli zapakowanych w pudełka.

Choć metoda ta ma wiele odmian, w praktyce zawsze przebiega podobnie. W zakładzie prefabrykacji, zgodnie z wybranym przez klienta projektem, przygotowywane są pojedyncze elementy przyszłego domu. Przy wykorzystaniu drewna i płyt drewnopochodnych tworzone są części ścian, stropów i dachu, które później dostarcza się na plac budowy i tam składa w jedno. Montaż takiego budynku trwa zaledwie kilka dni, a czas trwania całej inwestycji (obejmującej montaż instalacji i wykończenie wnętrz) to maksymalnie 2-3 miesiące.

Stwórz swój przyjazny dom

Co ważne zazwyczaj inwestor może wybrać opcjonalne, zbliżone pod względem parametrów elementy i materiały, jakie zostaną użyte podczas budowy. I tu otwiera się szerokie pole wyboru i dostosowania domu do indywidualnych potrzeb. Szczególnie polecane są zwłaszcza materiały ekologiczne, które gwarantują nie tylko ochronę środowiska naturalnego, ale przede wszystkim przyjazne i zdrowsze miejsce do życia.

Doskonałą propozycją są płyty LivingBoard Pfleiderer, które wykonane są z drewna świerkowego pochodzącego z kontrolowanych upraw. Płyty te charakteryzują się naturalnie niską emisją związków lotnych i są klejone klejem PU wolnym od formaldehydu. Dzięki temu płyty spełniają wszelkie wymagania stawiane zarówno wobec nowoczesnej płyty budowlanej wysokiej jakości, jak i wobec ekologicznego materiału rekomendowanego do zapewnienia zdrowego mieszkania.

Wiele zastosowań

Płyta znakomicie sprawdza się jako poszycie ścian, stropów i podłóg. Wysoka wytrzymałość na zginanie we wszystkich kierunkach gwarantuje wysoką wydajność i optymalizację odpadu. Odporne na wilgoć połączenia PU i optymalna geometria wiórów pozwala na osiągnięcie wyraźnie niższego pęcznienia grubości pod wpływem wilgoci (o 33 procent! niż w przypadku standardowej płyty OSB/3). Przy zachowaniu zalecanych przerw dylatacyjnych oznacza to znaczącą redukcję ryzyka wypaczenia. Wytrzymałość na wilgoć oznacza również minimalizację ryzyka rozwoju pleśni i innych grzybów.

Dzięki jednolitej budowie i równomiernie wysokiej gęstości objętościowej płyty, udało się uzyskać redukcję szybkości jej wypalania, co oznacza większe bezpieczeństwo w przypadku pożarów. Poza tym oferują one znakomite właściwości akustyczne.

Źródło: Pfleiderer

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH