Fot. Knauf Insulation

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Fot. Knauf Insulation
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
20 wrz 2016 09:43

Domek letniskowy - co zrobić, by służył cały rok?

Domek letniskowy na wsi, mimo swojej nazwy, nie musi służyć tylko do wypoczynku podczas lata. Jeśli ma spełniać funkcję całoroczną, warto, aby posiadał wszelkie udogodnienia, takie jak ogrzewanie, kanalizacja czy prąd.

O domku na wsi marzą nie tylko mieszkańcy dużych miast... To pragnienie może dotyczyć każdego, kto ceni sobie dużą przestrzeń, niezależnie od miejsca zamieszkania. Przenosimy się tam z myślą o ciszy, spokoju i czystym powietrzu. Okazuje się jednak, że jego jakość w naszym najbliższym otoczeniu, także we wnętrzu domu, nie zależy tylko od sąsiedztwa ruchliwej ulicy czy zakładów przemysłowych. Wpływ na to mają bowiem również zastosowane w budynku materiały budowlane, w tym izolacja dachu.

Z utęsknieniem czekamy na weekend, aby uciec na chwilę od zgiełku miasta do domku letniskowego na wsi. Taka forma wypoczynku kojarzy się ze spokojem, stabilizacją oraz wielopokoleniowymi spotkaniami w gronie rodziny. Może przywodzić na myśl również wspomnienia z dzieciństwa. Wiele osób otrzymuje wiejskie domki w spadku po rodzicach czy dziadkach. Mają one ogromną wartość sentymentalną, ale wymagają często gruntownego remontu, zwłaszcza docieplenia.

Decydując się na remont czy budowę rezydencji w otoczeniu przyrody, trzeba wykazać się pewną odpowiedzialnością. Wskazany jest wybór ekologicznych materiałów budowlanych, które dzięki postępowi technologicznemu wcale nie muszą być droższe. W ten sposób zachowamy wszystkie bezcenne wartości, które skłaniają nas do wyjazdów poza mury miejskie. Dzięki temu nie tylko na zewnątrz, lecz także wewnątrz naszego weekendowego domku będzie panował optymalny mikroklimat.

Do pary z naturą

Domek letniskowy na wsi powinien być tak zaprojektowany, aby swą formą idealnie wpisywał się w zastaną scenerię, czyli kontekst architektoniczny – należy przy tym pamiętać, że co innego będzie dobrze wyglądało w sercu gór, a co innego nieopodal morza. Dzięki temu zostanie zachowana pełna harmonia pomiędzy otoczeniem a budownictwem.

Ponadto w trosce o zachowanie spójnego wyglądu wybranej przez nas okolicy, należałoby przyjrzeć się już istniejącym tam tradycyjnym zabudowom. Nie chcemy przecież, aby nasze mieszkanie stało się „egzotycznym ptakiem”. Jeśli zatem króluje tam styl rustykalny, warto zdecydować się choćby na jakiś rodzaj wariacji na jego temat. Podstawowym materiałem jest w tym wypadku drewno – jeden z najpopularniejszych naturalnych surowców. Doskonale komponuje się z nim np. kamień. Kluczem do sukcesu jest znalezienie własnego pomysłu na dom w takim typie.

Można również skorzystać z fachowej porady biura architektonicznego – każdy doświadczony architekt doradzi nam najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i gustu rozwiązanie. Tak więc, jak na etapie projektu zastanawiamy się nad kwestiami związanymi ze stylem budynku, tak tuż przed rozpoczęciem jego budowy niebagatelne znaczenie ma wybór materiałów budowlanych. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania ekologiczne – postawienie na ekologię w budownictwie rodzi korzyści nie tylko dla środowiska, lecz także zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka.

Jeśli natomiast posiadamy stary dom na wsi, po rodzicach czy dziadkach, zapewne trzeba będzie przeprowadzić jego gruntowny remont. Niebagatelne znaczenie ma w tym wypadku ocieplenie, dzięki któremu nie ma tak dużej konieczności dogrzewania, a więc mniejsza jest emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Zyskujemy też oszczędność pieniędzy wydawanych na ogrzewanie.

Dom wypoczynkowy przez cały rok

Domek letniskowy na wsi, mimo swojej nazwy, nie musi służyć tylko do wypoczynku podczas lata. Jeśli ma spełniać funkcję całoroczną, warto, aby posiadał wszelkie udogodnienia, takie jak ogrzewanie, kanalizacja czy prąd – to pozwala zapewnić odpowiedni poziom komfortu. Oprócz kompletu przyłączy, musi być trwale osadzony na fundamentach. Koniecznie trzeba pomyśleć również o ociepleniu, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nim wczesną wiosną, jesienią, a nawet zimą.

WASZE KOMENTARZE (6)

DODAJ KOMENTARZ
 • Darioo, 2018-04-18 07:17:03

  My musimy tez pomyśleć chyba o agregacie, teraz wcześnie ciepło się zrobiło, częściej wyjeżdżamy na działkę, a prąd nam podłączą za jakiś czas dopiero, szkoda czasu marnować żeby tam nic się nie działo. Gdzie najlepiej kupić dobry agregat?
 • Maciek, 2018-01-21 19:28:43

  Ja kupowałem Kruzera i faktycznie w lato, kiedy wyjeżdżamy na działkę przydaje się dość często.
 • Anna, 2017-05-24 08:20:55

  No właśnie u nas w tym roku mieli podłączyć prąd... ale znów sie nie zanosi żeby pociągnęli od wsi prąd... kolejnego sezonu bez świtała w nocy nie dam rady, więc chyba tez namówię na tego kruzera męża skoro takie rozwiązanie sie sprawdza
 • NIK, 2017-05-23 22:31:42

  My też mamy taki domek w Bieszczadach, malutki, ale właśnie taki, żeby móc być samowystarczalnym. Gaz mamy z butli, prąd z agregatu (tyle że nasz model ma moc 2,5kW TH 3600E), drewno na opał też się znajdzie. Tam to niesamowicie odpoczywamy
 • HUBERT, 2017-04-26 18:25:41

  My chyba musimy poszukać tego typu sprzętu bo faktycznie latem na działce prąd czasem potrzebny.
 • Rafał, 2017-03-26 10:36:09

  Warto kupić agregat prądotwórczy do takiego domku letniskowego, przydaje się! ja mam taki nawet nie drogo kupiłem.

POLECAMY W SERWISACH