Fot. HomeKoncept

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Fot. HomeKoncept
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Marta Ustymowicz
10 lip 2017 08:30

Domy energooszczędne - te rozwiązania są popularne

Energooszczędność to hasło, które w ostatnich latach jest bardzo modne, również w budownictwie jednorodzinnym. Mimo tego, że koszty budowy domu energooszczędnego są wyższe od tradycyjnego, to w przyszłości można zaoszczędzić na jego utrzymaniu.

Dom jednorodzinny to bardzo komfortowe miejsce do życia dla jego mieszkańców, ponieważ oferuje znacznie większą powierzchnię użytkową niż przeciętne mieszkanie w bloku. Niestety więcej miejsca oznacza więcej przestrzeni do ogrzania. Najnowsze rozwiązania stosowane podczas budowy pozwalają jednak znacznie obniżyć koszty energii.

Energooszczędny, czyli jaki?

Nie istnieją definicje, które jednoznacznie charakteryzują dom energooszczędny. Ogólnie przyjmuje się, że powinien on zużywać znacznie mniej energii niż budynek tradycyjny. W budownictwie stosuje się kilka wskaźników określających standard energetyczny budynku. Jednym z nich jest współczynnik EP, który informuje o ilości energii pochodzącej z nieodnawialnych surowców energetycznych, takich jak węgiel, gaz czy ropa naftowa, potrzebnych do ogrzewania i eksploatacji budynku.

Jednak zasoby naturalnych źródeł energii z roku na rok kurczą się, dlatego też Unia Europejska wprowadziła dyrektywę, która sukcesywnie zmniejsza współczynnik EP, aby ograniczyć zużycie nieodnawialnych surowców w budownictwie. Od początku bieżącego roku współczynnik EP dla domów jednorodzinnych musi być niższy niż 95 kWh/m2 na rok, natomiast w 2021 roku nie będzie mógł przekroczyć 70 kWh/m2 na rok.  

Systematyczne obniżanie wskaźnika EP zmusza nas do budowania coraz cieplejszych domów i stosowania sprawniejszych systemów grzewczych - wyjaśnia Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. Już na etapie projektowania zwracamy uwagę na szereg elementów, które wpływają na poprawę parametrów energetycznych budynku. Ściany, dach i podłogi muszą być bardzo dobrze ocieplone, dlatego trzeba stosować materiały izolacyjne o odpowiedniej grubości oraz niskim współczynniku przenikania ciepła. Im niższy będzie taki współczynnik, tym dom będzie bardziej energooszczędny, czyli tańszy w eksploatacji. Dobrze docieplony budynek będzie działać jak termos i dłużej zatrzyma ciepło wewnątrz - dodaje. 

Ważne jest również zastosowanie odpowiedniej stolarki okiennej i drzwiowej o wysokiej izolacyjności oraz jej prawidłowy tzw. ciepły montaż.  Domu energooszczędnego nie zbuduje każdy budowlaniec, dlatego należy poszukać przeszkolonych fachowców z doświadczeniem w realizacji tego typu budynków. Aby płacić mniej za ogrzewanie, trzeba również zdecydować się na montaż pieców grzewczych o bardzo dobrych parametrach i dużej sprawności.

Salon na południe

Niezwykle istotna jest prawidłowa lokalizacja domu na działce. Położenie pozwala bowiem na wykorzystanie darmowej energii słonecznej do jego ogrzania. Pomieszczenia strefy dziennej powinny znaleźć się od południowej lub zachodniej strony.

Duże przeszklenia na nasłonecznionej elewacji docieplają wnętrza w zimie. Pamiętajmy jednak, żeby w lecie były odpowiednio zabezpieczone przed nadmiernym przegrzaniem np. zewnętrznymi żaluzjami. To też dodatkowy atut - duże przeszklenia optycznie powiększają pomieszczenia, co ma znaczenie, jeżeli budujemy stosunkowo niewielki dom - tłumaczy właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Na czym można najwięcej zaoszczędzić?

Zakłada się, że przez ściany zewnętrzne ucieka ok. 15–25% ciepła, przez dach ok. 10–25%, przez podłogę ok. 3–6%, przez okna i drzwi ok. 20–30%, a przez wentylację aż 30–40%.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH