• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
20 sty 2014 12:42

Drewno na elewacji - jaki materiał wybrać

Często stajemy przed wyborem deski elewacyjnej. Drewno wymaga impregnowania i częstego odświeżania inaczej traci swoje walory. Mniej pracy potrzebuje tynk strukturalny, który doskonale imituje fakturę drewna.


Elewacje drewniane o podwyższonej stabilności wymiarowej i zwiększonej odporności na degradację biologiczną. Ciekawym efektem zastosowania technologii termicznej obróbki drewna jest zmiana koloru drewna. Nabiera ono ciemniejszej, ciepłej barwy, jaką do tej pory oferowały wyłącznie gatunki egzotyczne.
 
Zmiana barwy dotyczy całego przekroju drewna, co ma znaczenie w czasie obróbki i eksploatacji wyrobów. Deski można olejować, bejcować, czy woskować. Szczególnie dobre efekty uzyskuje się stosując oleje, które wspaniale podkreślają ciepły kolor i rysunek drewna.

Fot. Thermo-Drewno.
Fot. Thermo-Drewno.

 

Tynk o strukturze drewna. Można go myć zwykłymi środkami domowymi a odnowienie polega na zwykłym przemalowaniu. Jest to metoda łatwiejsza i prostsza w użytkowaniu i konserwacji, a co za tym idzie tańsza niż ochrona drewna. Podłożem pod wyprawę tynku o strukturze drewna jest system dociepleń w związku z czym elewacja posiada na całej powierzchni te same parametry fizyczne.

Fot. BauPartner.
Fot. BauPartner.

 

Deski z drewna egzotycznego Okoume. Często stosowane zarówno na elewacjach wiejskich domów, jak i reprezentacyjnych miejskich rezydencji. Ciepła miodowo-różowa barwa doskonale prezentuje się zarówno na ścianach nowoczesnych osiedli, jak i klasycznych domków jednorodzinnych. Ten naturalny akcent w aranżacji pozwala, nadać prostym, niekiedy ascetycznym bryłom budynku, ciepłego, naturalnego wyrazu. 

Fot. DLH Polska.
Fot. DLH Polska.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • mycie elewacji, 2016-10-21 17:21:32

    Ciekawy artykuł, ja chciałbym dodać od siebie, że na czyszczenie, ktore może wydawać się stosunkowo nie trudnym zajęciem lepiej nie porywać się samemu i zlecić to profesjonalistom (myjki, chemia to spory wydatek). Pozdrawiam

POLECAMY W SERWISACH