Dworek w Koszutach pod Środą Wlkp. Fot. Polskiezabytki

Zobacz galerię [30 zdjęć]

Dworek w Koszutach pod Środą Wlkp. Fot. Polskiezabytki
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
08 kwi 2014 11:26

Drewno w budownictwie. Szlakiem polskiej architektury zabytkowej

Często objęte opieką Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, właścicieli – pasjonatów lub niekiedy pozostawione na nieuchronne działanie czasu i niszczenie. Zabytkowe budownictwo drewniane.

Jak mawiał mistrz Jan Twardowski: „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”. Podobnie jest z naszym dziedzictwem kulturowym, które wraz z postępem cywilizacyjnym powoli odchodzi w niepamięć. Na szczęście wciąż są instytucje oraz osoby, których miłość do piękna i zabytków sprawia, że mają szanse przetrwać i być chlubą kolejnych pokoleń.

Drewniana architektura w największym stopniu zachowała się głównie w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim i podlaskim. Wynika to nie tylko z dbałości o odpowiednie zabezpieczenia budynków i ich konserwację, ale również z tego, że są użytkowane po dziś dzień. Tworzą niesamowity krajobraz, tak chętnie odwiedzany i podziwiany przez osoby zamieszkujące inne regiony polski, dla których dawne zabudowy drewniane są widokiem niezwykle rzadkim.

Wciąż zachowuje się dawne podziały funkcjonalne budynków oraz urządzenia typu piece. Bardziej służą już celom dekoracyjnym, ale w niejednym domu, na czas świąt czuć zapach chleba pieczonego na zabytkowym palenisku. Dziś prezentujemy galerię domów mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej. Mamy nadzieję, że wprowadzą was w nieco nostalgiczny nastrój i zachęcą do zgłębienia tematu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH