Wybieramy materiał na elewację. Projekt: HomeKoncept 14. Fot. HomeKoncept

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Wybieramy materiał na elewację. Projekt: HomeKoncept 14. Fot. HomeKoncept
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
04 paź 2017 12:45

Ekspert radzi jak wybrać elewację domu

Piękna elewacja stanowi wizytówkę całego domu. Tynk z elementami drewnianymi czy deskami kompozytowymi, a może płyty betonowe lub okładziny z naturalnego kamienia? Każde z tych rozwiązań może podkreślać estetykę domu.

W tym artykule zastanowimy się, które materiały wybrać, aby elewacja była efektowna wizualnie, nowoczesna, a przy tym bardzo trwała.

Elewację domu wykonuje się zgodnie z wytycznymi zawartymi w projekcie budowlanym, a wszelkie zmiany powinien nanosić wyłącznie architekt. Najważniejsze jest zachowanie spójności w wyglądzie całej bryły, dlatego do elewacji dopasowuje się kolor dachu, a także bierze pod uwagę otoczenie zewnętrzne.

Popularny tynk cienkowarstwowy

Powszechnie na elewacjach stosuje się system ocieplenia, w którym warstwę zewnętrzną stanowią tynki cienkowarstwowe. Jest to aktualnie najtańsze rozwiązanie, a do tego skuteczne w zabezpieczeniu konstrukcji ściany przed czynnikami atmosferycznymi. Ciekawym pomysłem jest skomponowanie elewacji z tynków w kilku kolorach. Taka fasada zastąpi wizualnie droższe rozwiązania.

Czytaj również: Okna: zobacz jak przygotować je do zimy

Aby nadać elewacji nowoczesnego wyglądu, można zastosować boniowanie, a więc dekoracyjne podziały w tynku cienkowarstwowym.

Delikatne boniowanie podnosi atrakcyjność elewacji, a w połączeniu z barwnymi tynkami daje spore możliwości aranżacyjne. Takie rozwiązanie jest wybierane przez inwestorów, szukających ekonomicznych odpowiedników droższych materiałów elewacyjnych - wyjaśnia Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Naturalne drewno czy kompozytowe deski elewacyjne?

Drewno jest materiałem, który nadaje elewacji pięknego i naturalnego wyglądu, a przede wszystkim wizualnie ją ociepla. Współcześnie znajduje zastosowanie na fragmentach fasady, sprawiając, że uzyskuje ona oryginalny oraz nowoczesny wygląd. Jednak nie wszystkie gatunki drewna nadają się na pokrycie elewacji. Najlepiej sprawdzi się świerk skandynawski, cedr kanadyjski, modrzew syberyjska bądź gatunki egzotyczne. Należy jednak pamiętać o tym, że drewno wymaga regularnej impregnacji.

Alternatywą dla naturalnego drewna są kompozytowe deski elewacyjne, które odznaczają się wytrzymałością, a także odpornością na działanie czynników zewnętrznych - podkreśla ekspert z pracowni HomeKONCEPT. W przeciwieństwie do drewna nie wymagają impregnacji ani konserwacji. Za sprawą swojego efektownego wyglądu idealnie komponują się z nowoczesną architekturą - dodaje.

Ekskluzywny kamień, a może okładzina z płytek?

Kamień jest materiałem wyjątkowym, nadaje elewacji eleganckiego wyglądu, a do tego posiada wiele innych zalet. Jest trwały i odporny na uszkodzenia. Pasuje do każdej powierzchni i koloru ścian, ponieważ występuje w różnorodnych kształtach i rodzajach. Pomimo wysokiej ceny jest wybierany przez wielu inwestorów, którym zależy na nadaniu elewacji luksusowego charakteru. Najczęściej stosuje się granit, piaskowiec, trawertyn, gnejs bądź łupek kwarcowy. Przy czym najbardziej wytrzymały jest granit i łupek.

Inną, tańszą opcją jest pokrycie fasady okładziną z płytek ceramicznych lub gresowych bądź płytkami klinkierowymi. Materiały te zapewnią trwałość oraz mniejszą wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym nie blakną pod wpływem słońca i nie wymagają impregnacji.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH