• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Najlepszedomy.pl
08 kwi 2016 13:24

Elewacja. Pomysły na ładne i praktyczne wykończenie

Jednym ze sposobów na wykończenie nowej lub modernizowanej elewacji jest położenie płytek klinkierowych. Rozwiązanie to łączy w sobie walory estetyczne oraz praktyczne ponieważ dodatkowo ociepla budynek.

Rosnące koszty użytkowania, w tym ogrzewania budynków, obowiązujące normy budowlane, ale też aktualne trendy zwracające uwagę na ekologię stosowanych rozwiązań obligują inwestorów do sięgania po nowoczesne technologie i materiały, które pozwalają osiągać wysokie parametry termoizolacyjności, a w efekcie - obniżać energetyczne zapotrzebowanie budynków. W przypadku domów z dłuższą historią, osiągnięcie zadawalających rezultatów w tym zakresie wymaga przeprowadzenia termomodernizacji budynku, która obejmuje zazwyczaj wymianę okien oraz docieplanie ścian wełną mineralną lub styropianem. Najbardziej oczywistym wykończeniem docieplonej ściany jest tynk, jednak dostępne są inne rozwiązania, które dodatkowo wpływają na zwiększenie termoizolacyjności ścian. Jednym z nich jest wykończenie elewacji płytkami klinkierowymi.

Trochę historii

W kilkudziesięcioletnich domach najczęściej spotykamy się z murami wykonanymi z cegły pełnej o grubości około 42 cm (warstwa nośna o szerokości 24 cm z cegły klinkierowej pełnej – 5 cm pustka powietrzna – 12 cm warstwa osłonowa z cegły klinkierowej), pustaków ceramicznych czy betonu komórkowego na zaprawie cementowo-wapiennej o grubości 24 cm (izolacją termiczną była 5 cm pustka powietrzna, na zewnątrz dobudowywano 12 cm bloczek z pustaka ceramicznego lub z betonu komórkowego). Choć rozwiązania te są trwałe i solidne, ich parametry zdecydowanie odbiegają od wymagań regulowanych przepisami UE w warunkach technicznych dla nowo powstałych domów z 2014 roku.

WSZYSTKIE INFORMACJE NA TEMAT WYKOŃCZENIA ELEWACJI ZOBACZ TU

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Jamos, 2016-05-02 20:56:55

    Cegły i pustaki ceramiczne niestety nie zapewniają dobrej termoizolacyjności. Ja sam mieszkam w domu ceglanym i konieczne było wykonanie dodatkowej izolacji, szczególnie w w obrębie posadzki (przy okazji wymiany podłogi). Oczywiście, żeby nie zmniejszać zbytnio powierzchni użytkowej wybrałem natrysk pianki poliuretanowej. W celu uzupełniania izolacji najlepiej stosować natrysk pianki, która bardzo dobrze wypełnia wszystkie ubytki.

POLECAMY W SERWISACH