• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
09 sty 2014 09:54

Jak uszczelnić balkon i taras

Prawidłowe zastosowanie wysokiej jakości uszczelnień w połączeniu z wysokoplastycznymi, cementowymi zaprawami klejowymi i profilami systemowymi ustrzeże nas przed usterkami i związanymi z nimi niedogodnościami.

Powierzchnie zewnętrzne budynku każdego dnia narażone są na działanie wysokich obciążeń. Powodują je opady deszczu, śniegu, wpływ mrozu, promieni słonecznych i zmiennych cykli zamarzania i rozmarzania. Trwałość tarasu i balkonu mogą obniżać także obciążenia mechaniczne, drgania i wibracje oraz oddziaływanie chemiczne, np. zasolenie. Pominięcie lub zaniedbanie podczas wykonywania prac nawet z pozoru mało istotnego elementu może przynieść negatywne skutki.

Prace okładzinowe na balkonach i tarasach należy rozpocząć od wykonania podłoża w postaci płyty betonowej lub jastrychu, bądź przygotowania już istniejącego podłoża poprzez usunięcie warstw mogących obniżyć przyczepność wszystkich następnie nakładanych materiałów. Brak dokładności może skutkować łuszczącym się betonem, odspojeniami szpachli wyrównawczej, a nawet oderwaniem hydroizolacji z warstwą słabego podłoża.

Następnie musimy zadbać o odpowiednie ukształtowanie spadku podłoża, rozpoczynając od najniższego poziomu i układając kolejne warstwy w równomiernych grubościach. Nie można realizować samego spadku płytek wyłącznie zaprawą klejącą na krzywym podłożu. Do wyrównania i wyprofilowania podłoża warto użyć szpachli wyrównawczej i renowacyjnej. Prawidłowo wykonane spadki eliminują powstawanie w zagłębieniach zastoisk wody, powodujących szkody w okładzinie, zarówno pod wpływem zamarzania, jak i wysokich temperatur.

Skutki niewlaściwie wykonanych prac, Sopro
Skutki niewlaściwie wykonanych prac, Sopro
 

Najczęstsze błędy

Bardzo powszechnym błędem podczas prac na balkonach i tarasach jest brak wykonania hydroizolacji pod okładziną, zabezpieczającej płytę przed przesiąkaniem wody i wypłukiwaniem składników betonu oraz przed skutkami cykli zamarzania. Po związaniu tworzy ona szczelną i elastyczną warstwę, stanowiąc swojego rodzaju „amortyzator”, przenoszący naprężenia między okładziną a podłożem. 

Drugim, często popełnianym błędem jest wykończenie strony czołowej płytkami. Gdy opierają się one na obróbce, odkształcająca się blacha podnosi je i ścina z kleju. Przy zaspoinowaniu fugą cementową może dojść do podrywania pierwszego rzędu płytek poziomych, a jeśli użyjemy silikonu utrudnimy wydostawanie się wilgoci.

Prostym i sprawdzonym sposobem wykończenia zewnętrznych krawędzi jest sięgnięcie po systemowe profile tarasowo-balkonowe, jednocześnie estetycznie maskujące przednią stronę płyty tarasu. Lepiej unikać nietrwałych i nieekonomicznych obróbek blacharskich, wykonywanych na budowie. Szybko ulegają korozji, a zamocowane pod płytą powodują wciekanie do niej wody przy każdym deszczu.

 

Skutki niewłaściwie wykonanych prac, Sopro
Skutki niewłaściwie wykonanych prac, Sopro

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH