Duże płyty tarasowe to idealna propozycja dla nowoczesnych tarasów. Na zdjęciu: płyty Linea, Bruk.

Zobacz galerię [16 zdjęć]

Duże płyty tarasowe to idealna propozycja dla nowoczesnych tarasów. Na zdjęciu: płyty Linea, Bruk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Bruk
25 sty 2017 10:51

Jak wybrać betonowe nawierzchnie do ogrodu, na taras czy podjazd?

Zbliża się wiosna, więc już teraz warto pomyśleć o tym, jak na nowo zaaranżować nawierzchnie wokół naszych domów. Dziś podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę, wybierając nową kostkę brukową lub płyty tarasowe.

Dlaczego beton?

Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych obecnie do utwardzenia nawierzchni wokół domu. Zachęca nie tylko swoją praktycznością i stosunkowo korzystną ceną. Wykonane z niego kostka brukowa i płyty posiadają ważną zaletę – są uniwersalne, dlatego możemy je wykorzystać do aranżacji całego otoczenia domu.

Kostka lub płyty z betonu występują w tak wielkiej gamie kolorystycznej i stylistycznej, że doskonale nadają się do zastosowania nie tylko na podjazdach, chodnikach, czy ścieżkach ogrodowych, ale także na tarasach, jako świetna alternatywa dla drewna czy ceramiki. Wykorzystanie w przestrzeni przydomowej betonowych elementów o podobnej kolorystyce i kształcie pomoże w zespoleniu i płynnym przechodzeniu z jednej jej strefy do drugiej. W takim przypadku betonowa nawierzchnia sprawdzi się jako aranżacyjna klamra kompozycyjna unifikująca przydomową przestrzeń.

Aby betonowa nawierzchnia dobrze spełniała swoją rolę, podczas jej wyboru należy pamiętać o odpowiedniej grubości. W zależności od obciążeń, jakim będzie poddawana (ruch pieszy lub pojazdów), konieczne jest zastosowanie kostek lub płyt o różnej grubości. W otoczeniu domu zazwyczaj wystarcza przedział od 4 do 8 cm.

Stylistyczne dopasowanie

Panująca obecnie moda na nowoczesność i minimalizm sprawia, że wielu z nas chciałoby postawić na rozwiązania nawierzchniowe tego typu. Planując wybór betonowych elementów na naszą posesję nie powinniśmy jednak kierować się jedynie trendami, ale brać pod uwagę styl naszego domu i ogrodu. To, co pasuje do form nowoczesnych, nie do końca spełni rolę w przestrzeniach tradycyjnych i odwrotnie.

W otoczeniu nowoczesnej architektury najlepiej sprawdzą się elementy proste, kubiczne, o powiększonych rozmiarach. Betonowa kostka i płyty tego typu umożliwią tworzenie wzorów nowoczesnych – minimalistycznych lub dynamicznych – w których królują proste linie, kąty i geometryczne wzory. 

Architektura i ogrody w stylu tradycyjnym wymagają rozwiązań nawierzchniowych podkreślających ich charakter. Dobrym rozwiązaniem dla wszelkich aranżacji w stylu np. dworkowym, rustykalnym czy vintage są elementy betonowe postarzane, kostki o obłych kształtach, a także wzory nawierzchni formowane w miękkie – łukowate, płynnie prowadzone linie.

W harmonii z kolorem

Betonowe kostki i płyty występują w tak szerokiej gamie barw, że równie istotną kwestią, co dopasowanie ich do stylu architektury i ogrodu, staje się wybór odpowiedniej kolorystyki. Elementy jednobarwne i melanże, nawierzchnie gładkie, płukane i postarzane - tak wielka różnorodność może prowadzić do wielu błędów aranżacyjnych.

Najprostszą zasadą jest ta mówiąca, że kolorystyka nawierzchni powinna być dopasowana do elewacji, dachu domu lub jakiegoś motywu dominującego w otoczeniu posesji. Nie powinniśmy również przesadzać z ilością barw – tutaj ważne są umiar i stawianie na harmonijne łączenie. Najlepiej wybrać maksymalnie 3 odcienie, które powinny ze sobą współgrać (chyba że celowo stawiamy na kontrasty!). Nieumiejętne zastosowanie zbyt dużej ilości kolorów czy rodzajów betonowych elementów może prowadzić do chaosu estetycznego.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Hania, 2017-11-21 12:22:51

    Bardzo podoba mi się beton w nowoczesnych aranżacjach. Zarówno na podłogach, jak i ścianach. Tylko wbrew pozorom nie jest to tani surowiec. Tutaj: możecie przeczytać więcej na jego temat. Zwłaszcza jest to istotne, jeśli chce się go położyć we wnętrzach, a nie w ogrodzie, czy na tarasie.

POLECAMY W SERWISACH