Kamień nadaje elegancji, jakości i solidności architekturze. Określa styl i charakter w sposób jednoznaczny. Cała sztuka polega na wyborze rodzaju kamienia i sposobu jego obróbki odpowiednio do funkcji, bryły i lokalizacji budynku. Proj. N14, Fot. S&O Projekty Sylwii Strzeleckiej

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Kamień nadaje elegancji, jakości i solidności architekturze. Określa styl i charakter w sposób jednoznaczny. Cała sztuka polega na wyborze rodzaju kamienia i sposobu jego obróbki odpowiednio do funkcji, bryły i lokalizacji budynku. Proj. N14, Fot. S&O Projekty Sylwii Strzeleckiej
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
27 wrz 2016 08:50

Kamień na ścianie. Zobacz 10 domów z kamienną fasadą

Kamień to materiał, który nie należy do najtańszych, ale pięknie prezentuje się na elewacji domu. Właściwie dobrany, fachowo ułożony i zabezpieczony, będzie cieszył oczy przez wiele lat, rekompensując tym samym niemały koszt takiej inwestycji.

Kamień to jeden z najbardziej cenionych materiałów wykończeniowych. Dzięki nowoczesnym technologiom obróbki świetnie sprawdza się jako materiał elewacyjny – o trwałości nieporównywalnej z żadną inną okładziną i niepowtarzalnej (nie ma dwóch takich samych kamieni) kolorystyce.

Do niedawna elewacje z kamienia kojarzone były z budownictwem monumentalnym i użyteczności publicznej. Dzisiaj chętnie polecany przez architektów i układany jest on także na elewacjach domów jednorodzinnych – różnorodność dostępnych barw i faktur pozwala uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. Wielką zaletą kamieni elewacyjnych jest możliwość dopasowania ich kształtu, formy i rozmiaru do indywidualnych potrzeb.

Do wyboru mamy kamienie surowe, krojone, łupane, w postaci płytek, paneli, listewek lub wielkoformatowych płyt (chociaż te ostatnie, z powodów estetycznych nie sprawdzą się na elewacji małego domu).

Trwały montaż

Kamienna elewacja przetrwa kilkaset lat, jednak tylko pod warunkiem prawidłowego zamontowania i odpowiedniej konserwacji. Techniki montażu kamienia na elewacji są różne – zależy to od jego formy oraz miejsca stosowania.

Drobne elementy kamienne na małych fragmentach ścian oraz niewielkie, cienkowarstwowe (do 2 cm grubości) kamienne płytki mocuje się do ściany nośnej na zaprawę klejącą. Są jednak pewne niuanse, które sprawiają, że przyklejanie kamienia nie jest prostą sprawą i wymaga od wykonawcy doświadczenia.

Płytki z kamienia naturalnego mają często nieregularne wymiary, co wymusza zmianę szerokości fug. Także grubość płytek bywa zmienna, co z kolei wymaga odpowiedniego dopasowania warstwy kleju. Poza tym różne rodzaje kamienia mogą różnić się nasiąkliwością – niektóre w trakcie montażu będą wymagały zamknięcia porów.

W sytuacji, kiedy okładziny cienkowarstwowe będą ułożone na ścianie na wysokość większą niż 3 m, konieczne bywa zastosowanie dodatkowych elementów montażowych – wsporników do podparcia elementów kamiennych przy cokole lub wsporników kątowych do montażu nadproży nad otworami drzwiowymi i okiennymi. Oprócz wsporników, wykonawcy stosują też kotwy, mocowane przez warstwę ocieplenia do ściany nośnej.

W naszych warunkach atmosferycznych kluczową sprawą przy montażu kamienia jest dobór odpowiedniej zaprawy klejącej. Przede wszystkim musi ona mieć odpowiednie parametry kurczliwości, elastyczności i odporności na mróz. Do przyklejania kamienia na elewacji przeznaczone są cementowe zaprawy średnio- i grubowarstwowe, szybkowiążące, elastyczne oraz wzmacniane włóknami i zawierające tras reński.

Jego obecność w zaprawie zmniejsza ryzyko powstawania na powierzchni kamienia przebarwień i wykwitów. Szybkie wiązanie zapraw klejących zapobiega z kolei „wypaczaniu się” świeżo ułożonych, ciężkich elementów kamiennych.

Właściwa impregnacja

Aby kamienna elewacja rzeczywiście była ozdobą domu, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Zdecydowanie nie służą jej duże różnice temperatur, deszcz, czy podciągana z gruntu woda. Wilgoć sprzyja powstawaniu wykwitów, porastaniu elewacji, szczególnie w najbardziej zacienionych miejscach, mchami i grzybami.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH