• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
27 paź 2011 09:24

Kupić mieszkanie i nie żałować

O czym należy pamiętać kupując nieruchomość od dewelopera? Na co zwrócić uwagę, by nie żałować swojej decyzji, nie stracić pieniędzy i cieszyć się wymarzonym mieszkaniem bez usterek?

 ' title=

Zwykle im wcześniejszy etap budowy, tym trudniej dokładnie przeanalizować sytuację. Informacje udostępniane przez deweloperów w folderach reklamowych, koncentrują się na zaletach projektu. Sami musimy więc sprawdzić, czy cena za metr kwadratowy jest adekwatna do jakości.

Sprawdź swojego dewelopera

Najważniejsze informacje, które powinny nas interesować to jak długo deweloper działa na rynku, ile zrealizował wcześniej projektów, a także kiedy nasz lokal zostanie oddany do użytku i jaka jest forma prawna gruntu. Należy również zwrócić uwagę na deklarowany czas podpisania aktu notarialnego, a więc przeniesienia własności nieruchomości. Im większa jest liczba zrealizowanych projektów przez dewelopera, tym bardziej przemawia to na jego korzyść. Najlepiej, żeby było ich kilkanaście. Opinie o nich możemy łatwo znaleźć w Internecie, choć tu akurat należy być ostrożnym. Wiadomo, że zawsze znajdziemy niepochlebne komentarze, ale szczególnie czujni powinniśmy stać się w momencie, gdy znacząco przeważają.

Jeżeli chodzi o prawny aspekt gruntu, to istnieją dwie możliwości. Pierwsza, korzystniejsza, gdy deweloper ma wykupiony grunt na własność oraz druga, gdy jest tylko użytkownikiem wieczystym. Wówczas musimy niestety liczyć się z dodatkowymi opłatami. Istotną kwestią jest również forma prawna samego dewelopera. Najbezpieczniej, gdy jest on spółką giełdową, bo to zwiększa jego przejrzystość finansową. Trochę gorzej, ale wciąż dość rozsądnie, gdy mamy do czynienia ze spółką akcyjną. Natomiast na pewno trzeba uważać na osoby fizyczne lub spółki cywilne i spółki o ograniczonej odpowiedzialności, które niestety powstają czasami by zrealizować tylko jedną inwestycję. To szczególnie ważne zwłaszcza, gdy kupujemy przysłowiową „dziurę w ziemi” i nie chcemy w przyszłości „szukać wiatru w polu”.

Nowe prawo ochroni nabywców

Warto obserwować sytuację na rynku nieruchomości, zwracać uwagę na zmiany w przepisach prawnych. We wrześniu bieżącego roku sejm przyjął większość poprawek senatu do tzw. ustawy deweloperskiej. Nowe prawo ma chronić nabywców niewybudowanych jeszcze mieszkań przed utratą pieniędzy, w przypadku gdy deweloper ogłosi bankructwo. W myśl nowych zasad, priorytetem będzie wówczas ukończenie inwestycji i przekazanie lokalów klientom.

Pieniądze, kupujących domy i mieszkania od deweloperów, będą trafiały na otwarty, mieszkaniowy rachunek powierniczy, obowiązkowe będzie także zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Ustawa musi zostać jeszcze podpisana przez prezydenta zanim wejdzie w życie po sześciu miesiącach od daty jej proklamowania.

Mieszkanie na lata…

Wybierając mieszkanie musimy pamiętać, że spędzimy w nim prawdopodobnie wiele lat, może nawet całe życie. To, co dziś wydaje się błahostką, po dłuższym czasie może urosnąć do rangi prawdziwego problemu. Dlatego tak istotna jest lokalizacja. Dogodny dojazd do centrum i rozwinięta infrastruktura osiedla to duże plusy, zwłaszcza jeśli planujemy powiększenie rodziny.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Przemo, 2012-01-30 10:05:18

    Szukam opinii na temat agencji nieruchomości OBER-HAUS. Miał ktoś do czynienia z nimi? Proszę o szczere wypowiedzi. Mam zamiar kupić mieszkanie i biorę tą agencję pod uwagę.

POLECAMY W SERWISACH