Dom ocieplony styropianem. Projekt domu Simon II G2. Fot. Pracownia Projektowa Archipelag

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Dom ocieplony styropianem. Projekt domu Simon II G2. Fot. Pracownia Projektowa Archipelag
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
14 lis 2017 12:01

Ocieplenie domu styropianem: porady ekspertów

Styropian to obecnie najczęściej wybierany materiał do ocieplenia budynków. Zapewnia nie tylko komfort użytkowania domu, ale także niskie koszty ogrzewania.

O zaletach styropianu rozmawiają Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej Archipelag oraz Krzysztof Krzemień – dyrektor techniczny d/s produktów w firmie Termo Organika.

Najważniejsze właściwości styropianu

Właściwe docieplenie budynku pozwala znacznie ograniczyć straty energii w domu i sprawia, że jest on ciepły i ekonomiczny w utrzymaniu. Styropian charakteryzuje się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi, dlatego też jest chętnie stosowany w budownictwie.

Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Współczynnik przewodności cieplnej lambda styropianu wynosi od 0.031 do 0.044 W/(mK). Im mniejsza (niższa) lambda, tym lepszy (cieplejszy) styropian. Dlatego styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Przy zakupie nie należy kierować się więc samą grubością izolatora. 20 cm warstwa styropianu o współczynniku lambda 0,044 ma mniejszą izolacyjność niż np. 15 cm o współczynniku lambda 0,031. Warto wybierać styropiany o niższym (lepszym) współczynniku ciepła, ponieważ ocieplenie robione jest na długie lata i powinno efektywnie chronić budynek przed wychłodzeniem – wyjaśnia Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny d/s produktów w firmie Termo Organika.

Czytaj również: Drewniany taras: sprawdź jak o niego dbać

Warto pamiętać, że styropian nie powoduje gromadzenia się wilgoci w ścianach, ma dobre parametry mechaniczne, jest trwały, nietoksyczny, a także lekki i łatwy w obróbce. Ponadto jest odporny na działanie grzybów i pleśni i wyróżnia się niskim współczynnikiem przepuszczalności pary wodnej, jest natomiast wrażliwy na wysokie temperatury i niektóre rozpuszczalniki organiczne – dodaje Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej Archipelag.

Gdzie najlepiej zastosować styropian?

Najczęściej ocieplamy styropianem ściany zewnętrzne, fundamenty, podłogi i stropy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby styropianem ocieplić poddasze. Podstawowe wyroby ze styropianu używane w budownictwie to płyty do ocieplenia ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów i podłóg oraz dachów stromych. Standardowe wymiary płyt styropianowych to długość 100 cm, szerokość 50 cm, a grubość w zależności od zapotrzebowania wynosi od 1 cm aż do 120 cm. Produkowane płyty mogą mieć krawędzie płaskie, ale istnieją też frezowane na tzw. zakładkę lub felc. Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych budynku, należy zapoznać się z zaleceniami producentów, których materiał zamierzamy wykorzystać. Informacje są zazwyczaj podane w formie wytycznych, instrukcji czy też zamieszczone w kartach technicznych produktów”– podpowiada ekspert z firmy Termo Organika.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Firley, 2017-12-16 15:36:57

    Zawsze sprawdzajcie na stronie GUNB czy styropian który planujecie kupić był podany kontroli i jaki jest jej wynik. Jest mnóstwo oszustów!

POLECAMY W SERWISACH