Fot. Libet

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Fot. Libet
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
08 gru 2016 11:24

Piękna nawierzchnia: spraw, by była ekologiczna

Nawierzchnie utwardzone to niezbędny element otoczenia domu. Podjazdy, ścieżki i ogrodowe alejki pozwalają na wygodne poruszanie się, chronią otaczającą roślinność przed zniszczeniem, ale też porządkują i dekorują przestrzeń.

Choć są bez wątpienia przydatne, należy pamiętać, że ograniczają wnikanie wody deszczowej w glebę, co ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkich działek. Ekspert firmy Libet podpowiada jak stworzyć nawierzchnię biologicznie czynną, która pozwoli ograniczyć ingerencję w środowisko naturalne.

W trosce o naturę

Zastosowanie materiałów nawierzchniowych na całym terenie lub na zbyt dużej jego części może wpływać na ekosystem, zmniejszając wilgotność gleby i utrudniając wzrost roślin. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich działek, na których chce się stworzyć podjazd, taras czy ścieżkę.Rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie funkcjonalność, a jednocześnie mają na względzie środowisko, jest nawierzchnia biologicznie czynna, która umożliwia odprowadzanie wody bezpośrednio do gleby. W jej stworzeniu pomoże zastosowanie proekologicznych materiałów.

Szczególnie godne polecenia są specjalne płyty betonowe i kostki brukowe, których kształt pozwala na uzyskanie wolnych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami. Miejsca te można obsadzić trawą lub wypełnić grysem, podpowiada Kamil Drewczyński, specjalista firmy Libet. Część produktów wyposażona jest w specjalne, duże odstępniki, dzięki którym w trakcie układania łatwo zachować szeroki, równy odstęp miedzy jedną a drugą kostką, dodaje ekspert.

Ekologiczne propozycje

Decydując się na nawierzchnię proekologiczną, nie musimy rezygnować z walorów estetycznych. Troska o środowisko naturalne zyskuje na popularności, dlatego w ofercie producentów materiałów budowlanych znajdziemy specjalne linie produktowe, które wpisują się w ten trend. Wyroby z grupy ECO to płyty i kostki brukowe, pozwalające uzyskać od 6 do 36% powierzchni biologicznie czynnej.

Jednocześnie spełniają one restrykcyjne normy środowiskowe zarówno na etapie produkcji, jak i podczas użytkowania. Warto podkreślić, że posiadają certyfikat Instytutu Ochrony Środowiska. Co ważne, łączą funkcjonalność z nowoczesnym, wysmakowanym designem.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Greg, 2016-12-28 21:57:47

    Nawierzchnia biologicznie czynna jest super :)

POLECAMY W SERWISACH