Fot. ABW Superbruk

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Fot. ABW Superbruk
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
06 cze 2016 11:59

Piękny ogród: jak dobrać nawierzchnię na dużą działkę

Zarówno mała, jak i duża działka rządzą się swoimi prawami w kwestii aranżacji. Przeczytajcie, jak dobierać nawierzchnie na duże posesje.

Zagospodarowanie rozległej posesji wokół domu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza wtedy, gdy do rozplanowania mamy nie tylko przydomowe i ogrodowe alejki, ale również parking czy podjazdy. Podpowiadamy jakimi zasadami należy się kierować aranżując dużą przestrzeń wokół domu oraz jakie kostki brukowe i płyty wybrać.

Estetyczna i funkcjonalnie zaprojektowana nawierzchnia z betonowej kostki brukowej uwypukla aspekt architektoniczny posiadłości, wyraźnie kształtując jej styl i charakter. Wpisująca się w wybraną estetykę aranżacja rozległej przestrzeni i dobór odpowiednich rozwiązań zależą nie tylko od naszych oczekiwań i dostępności na rynku produktów o odpowiednich parametrach, ale również od zasad obowiązujących przy projektowaniu dużych posesji.

W ofercie firmy ABW Superbruk znajdziemy materiały o szerokim wachlarzu formatów, faktur i barw. Harmonię architektoniczną dużej posesji najlepiej uwypuklą betonowe kostki brukowe lub płyty o dużych formatach. Ich zastosowanie jest podyktowane nie tylko względami estetycznymi, ale i praktycznymi. Układanie małych elementów na rozległych powierzchniach jest po prostu uciążliwe. Większe formaty dają możliwość tworzenia z kostek brukowych i płyt betonowych wielu zachwycaj ących kompozycji – wyjaśnia Magdalena Węgrzynowska z firmy ABW Superbruk, uznanego producenta betonowych kostek brukowych i płyt tarasowych.

Rodzaj i kolory kostek czy płyt dobieramy do stylu architektonicznego zabudowy lub barwy elewacji. Najlepiej, aby kolorystyka wybranych przez nas materiałów była stonowana i stanowiła eleganckie tło dla bryły domu oraz oryginalnie zaprojektowanego ogrodzenia. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z kolorystyczną różnorodnością i połączyć kolory w sposób przemyślany. Feeria barw zaburza estetykę zastanej przestrzeni i wprowadza do niej niepotrzebne wrażenie chaosu – dodaje specjalistka.

Jak dobierać kostkę w zależności od funkcji, jaką pełni nawierzchnia?

Planując usytuowanie alejek, parkingów, podjazdów należy dobrać materiał w zależności od funkcji, jaką będzie pełniła nawierzchnia. W strefach przystosowanych pod ruch pieszy – przydomowe tarasy, ścieżki ogrodowe – wystarczy ułożyć kostkę lub płyty o grubości od 4 cm do 6 cm.
Przy aranżowaniu przydomowej nawierzchni, nie można zapomnieć o podjazdach oraz parkingu. W miejscach tych doskonale sprawdzi się materiał odporniejszy na obciążenia, a mianowicie kostka lub płyty o grubości od 8 cm do 10 cm. Ponadto strefy te, ze względu na swoją specyfikę – narażenie za zabrudzenie olejami i smarami – wymagają szczególnego potraktowania. Nawierzchnia powinna być łatwa do utrzymania w czystości, a jednocześnie materiały zastosowane do jej budowy efektownie wpisywać się w koncepcję architektoniczną posesji.

Elementy małej architektury

Ogrodzenia, murki, obrzeża – jako elementy małej architektury w pełni składają się na kompozycję architektoniczną przestrzeni – tym bardziej wskazany jest staranny dobór materiałów, faktur czy kolorów. Ogrodzenie rozległej posesji nie tylko wyznacza jej granicę, ale pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. W ofercie firmy ABW Superbruk dostępna jest – dedykowana wymagającym inwestorom – gama materiałów, które dają ogromne możliwości ich kreatywnego wykorzystania. Bloczki łupane o wyglądzie naturalnego kamienia umożliwiają tworzenie zaskakujących kompozycji, podkreślających prestiżowy charakter posesji, a bogata kolorystyka pozwala na dopasowanie ich do różnych stylów architektonicznych.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Greg, 2016-06-24 16:11:07

    BRUKOWANIE DUŻYCH NAWIERZCHNI to osobne i różne zagadnienie od brukowania jako takiego. Są w sieci dobre opracowania tego zagadnienia. Wystarczy wrzucić frazę w wyszukiwarkę.

POLECAMY W SERWISACH