• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
19 gru 2008 12:35

Planujemy taras

Decyzja o budowie tarasu wiąże się z rozwiązaniem wielu problemów aranżacyjnych oraz technologicznych. Dlatego przed rozpoczęciem jego budowy warto posłuchać porad specjalisty.

Architekt radzi
Michał Ostaniewicz
Decyzja o budowie tarasu wiąże się z rozwiązaniem wielu problemów aranżacyjnych oraz technologicznych. Dlatego przed rozpoczęciem jego budowy warto posłuchać porad specjalisty.
Na kilka najczęściej zadawanych pytań odpowiada architekt z pracowni S&O Projekt Michał Ostaniewicz

Na jakim etapie budowy i wykańczania domu powinno się pomyśleć o tarasie?
Projekt tarasu powstaje na etapie projektowania koncepcji domu, a więc już w tym momencie zapadają decyzje dotyczące wielkości i sposobu wykończenia tarasów.

Fot. Willow House
Fot. Willow House

Jakie materiały do budowy tarasów wybierają inwestorzy?
Tarasy można wykonywać z najróżniejszych materiałów, ale najbardziej rozpowszechnionym w naszych warunkach klimatycznych materiałem jest terakota i gres. Coraz częściej z powrotem używany jest kamień oraz drewno. Osobiście preferuję tarasy drewniane i takie staram się polecać i projektować zgłaszającym się do mnie inwestorom. Drewno jest ciepłe, daje przyjemny dotyk pod stopami, nie jest śliskie i budzi uczucie spokoju. Tarasy wykończone drewnem stały się znacznie bardziej popularne od kiedy zaczęto sprowadzać do Polski drewna egzotyczne z Azji czy Afryki. Najbardziej rozpowszechnione są: teak, ipe, bankirai. Z polskich gatunków najczęściej stosuję modrzew, sosnę oraz z liściastych akację. Poza sosną pozostałe gatunki są dosyć odporne na działanie wilgoci oraz na korozję biologiczną. Przy dobrym przewietrzaniu mogą nawet nie zabezpieczane przetrwać kilkadziesiąt lat.

Praktyka przede wszystkim
Taras jest elementem zewnętrznym – jest przejściem ze strefy wnętrza do natury. Najbliższy temu założeniu jest chyba taras drewniany, ale ze względów praktycznych najczęściej wybierane są jednak tarasy z terakoty, gresu czy klinkieru.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • meblolandnet-pl, 2012-10-02 08:02:51

    pamiętajmy! do tarasów granit! :)
  • walbor62, 2011-05-30 15:27:16

    W rozmowie ze stolarzem , który pracuje w fachu kilkadziesiąt lat, uzyskałem informacje " jestem przeciwny stosowaniu drewna na zewnątrz " co o tym sądzicie?

POLECAMY W SERWISACH