Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Nierektyfikowana, strukturalna płytka podłogowo-elewacyjna to doskonałe rozwiązanie nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. Dzięki znakomitym parametrom technicznym i antypoślizgowym sprawdza się w zmiennych warunkach klimatycznych. Kolekcja Rockway. Fot. Ceramika Paradyż.

Nierektyfikowana, strukturalna płytka podłogowo-elewacyjna to doskonałe rozwiązanie nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. Dzięki znakomitym parametrom technicznym i antypoślizgowym sprawdza się w zmiennych warunkach klimatycznych. Kolekcja Rockway. Fot. Ceramika Paradyż.
  • Autor: Katarzyna Masłowska
  • 14 marz 2016 22:26 (aktualizacja: 15 marz 2016 08:24)

Płytki na taras. Zobacz 12 modnych kolekcji na 2016 rok

Do wykończenia tarasu najchętniej wykorzystujemy płytki ceramiczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się również płytki betonowe oraz drewno. Poza doborem samego materiału warto zwrócić uwagę na projekt i wykonanie tarasu.

Taras to element budynku, który jest łącznikiem między domem i ogrodem. Coraz częściej jest też traktowany jako pełnoprawny element aranżacji domu. Staje się swego rodzaju letnim salonem, w którym, przy sprzyjającej pogodzie spędzamy dni i wieczory. Dlatego wybierające elementy do wykończenia nawierzchni tarasu powinniśmy się kierować zarówno względami technicznymi, jak też estetyką.

Modne wzornictwo

Projektując przydomową przestrzeń chodzi o taki dobór kolorystyki i faktur płyt (betonowych czy ceramicznych), aby dopasować je do otoczenia i uzyskać efekt odpowiadający naszym gustom. Podstawowym odnośnikiem powinien być kolor elewacji i dachu.

Zarówno w ofercie płytek betonowych, jak też ceramicznych, do wyboru mamy całą paletę chłodnych szarości, od niemal białych, przez grafitowe i niemal czarne. Bardzo popularne są również ciepłe kolory – od jasnobeżowych, przez bursztynowe płyty, po intensywnie czerwone płyty.

Ciekawe faktury

Podobnie rzecz ma się z fakturami powierzchni. Płyty tarasowe mogą być gładkie lub też mieć nawierzchnię delikatnie fakturowaną przez proces curlingowania. Nieco ostrzejszą, ale nadal jednolitą nawierzchnię zapewnia śrutowanie. Następne w kolejności pod względem stopnia rozrzeźbienia są płyty o strukturze łupka, piaskowca czy przypominającej naturalny trawertyn. Możliwość zestawiania ze sobą różnych kolorów i faktur tworzy całkiem sporą liczbę kombinacji.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się płyty o dużych wymiarach, sięgające nawet 100 x200 cm. Tak duże formaty możemy wybrać zarówno spośród płytek ceramicznych (np. gresu mrozoodpornego), jak również elementów wykonanych z betonu architektonicznego. Umiejętnie wkomponowane w nawierzchnie tarasów podkreślają piękno, szczególnie nowoczesnej architektury.

Ponadto, coraz bardziej popularna prosta, nowoczesna architektura składania do urządzania otoczenia domu w podobnym stylu. Pamiętajmy, że modernistyczne budownictwo „lubi” gładkie powierzchnie i minimalizm. Doskonale będą z nią współgrać płyty o jednolitym rysunku nawierzchni – gładkie, śrutowane lub curlingowane. Nawierzchnie imitujące naturalny kamień lepiej sprawdzą się w zestawieniu z tradycyjną bryłą budynku.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA