Podbitka dachowa z PVC. Fot. VOX

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Podbitka dachowa z PVC. Fot. VOX
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
14 cze 2017 10:16

Podbitka dachowa - zadbaj o estetyczny dach

Nie jest na pierwszym planie, ale jej brak z pewnością szybko zauważymy. Poza pozytywnym wpływem na estetykę elewacji budynku, ma również do wykonania konkretne funkcje praktyczne.

Podbitka dachowa, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniała, zarówno w zakresie technologii produkcji, jak również wzornictwa i kolorystyki. Drewno zdecydowanie ustępuje miejsca podbitkom z PVC, a producenci pokazują, że materiał ten doskonale potrafi łączyć piękny wygląd, szybki montaż i walory użytkowe.

Materiał wielozadaniowy

Podbitka dachowa to materiał służący do wykończenia połaci dachowej, który montowany jest pod okapem dachu. Instalacja odbywa się bezpośrednio do krokwi lub do przymocowanego do nich rusztu. Podbitka jest elementem często niedocenianym przez inwestorów na etapie prac budowlanych i remontowych, ale niezwykle istotnym ze względów funkcjonalnych oraz estetycznych.

Brak podbitki dachowej negatywnie wpływa na wygląd całego budynku. Powszechną praktyką są niedokładnie wykończone krokwie, dodatkowo pomalowane zielonym impregnatem czy też widoczna membrana dachowa. Podbitka pozwala skutecznie zamaskować powyższe niedoskonałości wizualne konstrukcji dachowej.

Przed materiałem tym postawione są też konkretne zadania praktyczne. Ma na celu ochronę dachu przed zniszczeniem, a także zadomowieniem się pod połacią dachową różnego rodzaju niepożądanych lokatorów, w tym przede wszystkim owadów, gryzoni i ptaków (w szczególności jaskółek). Dodatkową zaletą podbitki jest możliwość umieszczenia w niej oświetlenia, które wyeksponuje elewację budynku i rozświetli teren wokół niego.

PVC podbija rynek

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka materiałów podbitkowych, które różnią się trwałością, ceną, ale też sposobem konserwacji. Do produkcji podbitki dachowej najczęściej stosuje się drewno oraz PVC. Do niedawna drewno było wiodącym materiałem, ale na przestrzeni ostatnich lat jego znaczenie systematycznie maleje. Ze względu na swoje ograniczenia funkcjonalne i wymagania związane z konserwacją ustępuje miejsca innym produktom, w tym głównie podbitkom wykonanym z PVC.

Dobrą ilustracją walorów produktów z PVC jest system oferowany przez firmę VOX. Podbitka dachowa VOX to trwały, lekki, nietoksyczny i niepalny produkt odporny na gnicie, rdzę, pleśń, grzyby a także wszelkiego rodzaju insekty i szkodniki. Wyposażona jest w specjalne otwory wentylacyjne, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza pod połacią dachu. Co ciekawe, perforacje są tak wykonane, że jednocześnie blokują przedostawanie się ponad jej powierzchnię groźnych owadów takich jak trzmiele, pszczoły i osy.

Wygląd ma znaczenie

Poza walorami praktycznymi podbitka pełni również funkcje dekoracyjne. Biorąc pod uwagę kwestie stricte estetyczne, kolorystyka podbitki powinna współgrać z pokryciem dachowym lub stolarką drzwiową i okienną, stanowiąc ich efektowne dopełnienie. 

W przypadku wyboru rodzaju podbitki dachowej duże znaczenie ma również szybkość oraz wygoda prac montażowych. 

Dużą zaletą systemu podbitki dachowej z PVC jest fakt, że nie musimy się martwić jego impregnacją i jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Panele z PVC są całkowicie odporne na działanie wody, dzięki czemu możemy je swobodnie myć bez ryzyka wypaczenia i odbarwienia powłoki dekoracyjnej. Projektanci VOX poszli o krok dalej. Specjalna struktura panelu ogranicza osadzanie się na nim kurzu i brudu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH