Powietrzna pompa ciepła NIBE F2120 o sezonowym współczynniku sprawności SCOP powyżej 5.0. Fot. Nibe-Biawar

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Powietrzna pompa ciepła NIBE F2120 o sezonowym współczynniku sprawności SCOP powyżej 5.0. Fot. Nibe-Biawar
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Nibe-Biawar
13 lut 2018 09:35

Pompa ciepła - zmniejsz rachunki za ogrzewanie domu

Jak mądrze wybrać pompę ciepła? Na jaki model się zdecydować? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Zobaczcie co radzi ekspert z wieloletnim doświadczeniem.

Ważne parametry techniczne pomp ciepła

Parametry techniczne wynikające z rodzaju zastosowanych komponentów i technologii, na które warto zwrócić uwagę to: współczynnik sprawności COP/SCOP, maksymalna temperatura zasilania systemu grzewczego, ilość czynnika chłodniczego i emisja hałasu. Im wyższy jest współczynnik sprawności pompy ciepła, tym niższe będzie zużycie energii przez pompę ciepła, a co się z tym wiąże rachunki za ogrzewanie. Chcąc rzetelnie porównać COP lub SCOP pomp ciepła, należy odszukać wartości tych współczynników podanych wg tej samej normy i w tych samych warunkach pracy. W przypadku gdy pompa ciepła ma produkować ciepłą wodę użytkową i współpracować z systemem grzejnikowym warto zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę zasilania, którą jest w stanie osiągnąć. Większość gruntowych pomp ciepła osiąga 65oC na zasilaniu systemu grzewczego (np. NIBE F1245), co jest w zupełności wystarczające, ale w przypadku powietrznych pomp ciepła, warto wybrać taką która osiąga najwyższą temperaturę w okresie zimowym np. 63 oC, gdy temperatura powietrza spada nawet do -25oC (np. NIBE F2120).

W świetle nowych przepisów o tzw. F-gazach, warto wybrać pompę ciepła, która zawiera mniej niż 5t ekwiwalentu CO2, co daje około 3 kg czynnika chłodniczego. Urządzenia takie nie będą wymagały specjalistycznych przeglądów, dostosowania kubatury pomieszczenia, rocznych kontroli szczelności, ani monitoringu i rejestracji.

Dla zachowania komfortu użytkowania, warto też zwrócić uwagę na hałas, który obowiązkowo podawany jest przez producentów na etykietach energetycznych urządzeń. Im niższy poziom natężenia lub mocy emitowanego dźwięku, tym cichsza jest jej praca. Aktualnie najlepsze gruntowe pompy ciepła osiągają nawet 21dB wg EN11203 w odległości 1m (np. NIBE F1255), co sprawia że nie słychać kiedy urządzenie pracuje. Jeszcze bardziej jest to istotne dla pomp powietrznych, które stojąc na zewnątrz budynku mają wpływ na otoczenie.

Wyposażenie i funkcjonalność

Wybierając pompę ciepła warto zadać sobie następujące pytania:
⦁ Pompa ciepła ze zbiornikiem c.w.u. czy bez?
⦁ Pompa ciepła z chłodzeniem czy bez?
⦁ Pompa ciepła z rekuperatorem czy bez?
⦁ Jaka taryfa elektryczna jest dla mnie optymalna?
⦁ Czy planuję kilka obiegów grzewczych o różnych temperaturach zasilania?
⦁ Czy chcę mieć możliwość zdalnego zarządzania, integracji z systemem BMS, systemem fotowoltaicznym?

Przyglądając się budowie pompy ciepła, możemy wyróżnić urządzenia bez i ze zintegrowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. W sytuacji gdy zapotrzebowanie na c.w.u. nie przekracza potrzeb przeciętnej 3-4 osobowej rodziny warto wybrać pompę tzw. kompaktową. Mają one zazwyczaj wbudowany zasobnik wody o pojemności 160-200 l. W przypadku większego zapotrzebowania na wodę (większa rodzina, kilka łazienek, duże wanny) powinniśmy wybrać urządzenie z osobnym zasobnikem c.w.u. o pojemności co najmniej 300 l, przy czym należy pamiętać żeby zbiornik taki zapewniał odpowiedni odbiór ciepła (zbiorniki dwupłaszczowe lub wężownicowe z odpowiednio dobraną powierzchnią wężownicy).

Jeżeli zależy nam na funkcji chłodzenia budynku w okresie letnim warto wybrać pompę ciepła ze zintegrowaną funkcją chłodzenia pasywnego lub aktywnego (np. gruntowa NIBE F1245 PC lub powietrzna NIBE SPLIT). Jeżeli planujemy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, warto wybrać pompę z możliwością sterowania rekuperatorem. Przykładem rekuperatora, który można zintegrować w jeden system z pompą ciepła jest NIBE ERS. Takim systemem można sterować zdalnie przez witrynę nibeuplink.com.

Przy sprawdzaniu wyposażenia podstawowego pompy ciepła warto zwrócić uwagę na to, czy wśród elementów znajdują się pompy obiegowe dolnego i górnego źródła, naczynie wzbiorcze dolnego źródła, moduł łagodnego rozruchu (tzw. miękki start), czujnik temperatury zewnętrznej (tzw. pogodówka), czujnik temperatury wewnętrznej, grupa bezpieczeństwa, filtr cząstek stałych i inne niezbędne złączki do instalacji urządzenia, ponieważ brak tego typu komponentów, będzie wpływało na cenę wykonania całej instalacji z pompą ciepła.

Z punktu widzenia użytkownika ważne jest porównanie sterownika pompy ciepła. Funkcje PV READY (współpraca z systemem fotowoltaicznym) i SMART HOME (współpraca z innymi urządzeniami domowymi dzięki włączeniu do chmury obliczeniowej), programowanie czasowe pracy pompy ciepła (np. w celu wykorzystania tańszej taryfy elektrycznej), pompa cyrkulacji wody, tryb urlopowy, tryb zwiększonej wydajności ciepłej wody użytkowej, automatyczne programowanie pomp obiegowych, sterowanie kilkoma obiegami grzewczymi, intuicyjna obsługa…to wszystko będzie przekładało się na wygodę użytkowania i co najważniejsze ekonomiczną pracę systemu. Z kolei z punktu widzenia instalatora ważny będzie łatwy dostęp serwisowy do poszczególnych komponentów, prostota montażu i początkowej regulacji urządzenia, możliwość zdalnego monitorowania pracy (np. system NIBE UPLINK).

Najlepsza marka pomp ciepła

Wybierając doświadczonego producenta, możemy mieć pewność że urządzenia będą posiadały kompletną, łatwo dostępną dokumentację techniczno-projektową i wymagane prawem certyfikaty, że firma posiada profesjonalną sieć autoryzowanych instalatorów i doradców handlowych, szybko reagujący serwis fabryczny, stały dostęp do części serwisowych. Potwierdzeniem doświadczenia i wysokiej klasy urządzeń może być certyfikat Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła EHPA Q lub wprowadzany aktualnie HP Keymark oraz obszerna baza obiektów referencyjnych. To wszystko znajdą Państwo w ofercie pomp ciepła NIBE.

Więcej na: www.biawar.com.pl

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Jarny, 2018-04-30 14:17:11

    Sam zastanawiam się czy nie postawić na gruntową pompę ciepła.

POLECAMY W SERWISACH