Fot. Aludom
Fot. Aludom
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
13 kwi 2010 10:18

Poradnik inwestora: inwestycja w nieruchomości

Michał Orzechowski, prezes spółki MySquare.pl twierdzi, że inwestycja w nieruchomości to bezpieczna inwestycja.


Inwestycja w nieruchomości to, w porównaniu z alternatywnymi instrumentami finansowymi, bezpieczna i dochodowa inwestycja. Jest jednak kilka czynników potwierdzających atrakcyjność takiego sposobu lokowania nadwyżki środków. Po pierwsze możliwość uzyskania przychodów z tytułu najmu. Po drugie, możliwość uzyskania zysku w wyniku wzrost wartości nieruchomości.

Po takim stwierdzeniu usłyszymy zapewne kontrargument – mówiący o bessie na rynku, ale wbrew wszystkiemu wprawny inwestor znający rynek, na załamaniu rynku również może zarobić, a nawet amator wie, że po bessie zawsze następuje odbicie. Jak z każdą inwestycja, tak również z zakupem nieruchomości dla celów inwestycyjnych wiąże się pewne ryzyko, i jest ono uzależnione od stopy zwrotu, cyklu koniunktury, czy posiadanych wolnych środków finansowych, które chcemy zaangażować.

Do najbardziej ryzykownych należy zakup spekulacyjny, który wiąże się jednak z zaangażowaniem relatywnie niewielkich środków finansowych. Polega na wypracowaniu zysku dzięki niskiej cenie nabycia i wynegocjowaniu atrakcyjnego harmonogramu wpłat pozwalającego na wpłacenie tylko pierwszej raty oraz sprzedaż nieruchomości po czasie, ale przed dokonaniem zapłaty kolejnych rat. Kolejne trzy metody wiążą się ze średnim poziomem ryzyka.

Jedną z nich jest zakup unikalnej oferty pod względem lokalizacji/standardu wykończenia (wyjątkowe apartamenty z segmentu Premium), kolejną zakup nieruchomości pod wynajem, a ostatnią - nabycie lokalu do remontu.

Zdaniem eksperta
' title=
Najmniejszym poziomem ryzyka charakteryzuje się nabywanie nieruchomości będących częścią aparthoteli i condohoteli, a także lokali w czasie trwania bessy. Jak widać wyboru form inwestycji w nieruchomości jest dużo. Nie jest to również sposób przeznaczony wyłącznie dla dużych podmiotów lub krezusów finansowych. Jedynym warunkiem jest analiza własnych możliwości finansowych, określenie na jak długo chcemy zaangażować nasz kapitał, jak wysokie są nasze aspiracje w odniesieniu do poziomu zwrotu z inwestycji, ale najważniejsze - jakie ryzyko jesteśmy gotowi ponieś.
Michał Orzechowski, prezes spółki MySquare.pl, zależnej od Platinum Properties Group

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH