Fot. CRH Klinkier

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Fot. CRH Klinkier
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
25 paź 2016 20:46

Ściana z klinkieru - poznaj jej zalety

Stylowy wygląd to najbardziej widoczna, ale nie jedyna zaleta elewacji klinkierowych.

Dwie, połączone kotwami ściany – wewnętrzna konstrukcyjna i zewnętrzna klinkierowa – a pomiędzy nimi warstwa izolacji z wełny mineralnej. Przepis na klinkierową ścianę trójwarstwową jest prosty i stosunkowo łatwy w realizacji.

Najistotniejszą różnicą konstrukcyjną w porównaniu do popularnych tynkowanych ścian dwuwarstwowych jest konieczność zastosowania szerszej ławy fundamentowej, która zmieści zewnętrzną ścianę elewacji. Warto o tym pamiętać na etapie projektu nawet wtedy, gdy planujemy mur jedynie dwuwarstwowy. Koszt poszerzenia jest niewielki, a pozwoli nawet wiele lat po zakończeniu budowy wzbogacić dom efektowną elewacją klinkierową – tłumaczy Piotr Czerski, Dyrektor Handlowy firmy CRH Klinkier.

Dobrze policzone

Decydujący wpływ na wybór rodzaju ścian mają często koszty. Opcja trójwarstwowa z elewacją z cegły klinkierowej na pierwszy rzut oka może się często wydawać rozwiązaniem najdroższym, jednak po dokładniejszej kalkulacji okazuje się być jednym z tańszych.

Pamiętajmy, że koszty związane ze ścianami to nie tylko koszty budowy, ale także późniejszego utrzymania – zwraca uwagę ekspert z firmy CRH Klinkier. Te drugie są w przypadku elewacji klinkierowej minimalne, bo zastosowany materiał jest wyjątkowo odporny na zabrudzenia i uszkodzenia, co pozwala na bezproblemowe użytkowanie. Z kolei fasada tynkowa wymaga w naszej strefie klimatycznej okresowego malowania, a co 15-20 lat – generalnego remontu lub nawet wymiany. Wiąże się to nie tylko z dodatkowymi nakładami finansowymi, lecz także uciążliwościami dla mieszkańców.

Bezproblemowa izolacja

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze technologii budowy ścian jest też ich izolacyjność. Na tym polu ściana trójwarstwowa nie ma sobie równych. Jej konstrukcja zapewnia zarówno komfort cieplny zimą, jak i dobry mikroklimat latem – podkreśla Piotr Czerski i dodaje: Warto mieć również na uwadze, że taka ściana oprócz wysokiej izolacyjności cieplnej ma również doskonałą izolacyjność akustyczną, o wskaźniku wynoszącym z reguły około 40-50 dB.

Kolejnym argumentem zachęcaj inwestorów do wyboru trójwarstwowej technologii jest wytrzymałość jej klinkierowej warstwy zewnętrznej. Spiek klinkierowy zawdzięcza swoją wyjątkową twardość wypalaniu w temperaturze 1100°C. Jest przy tym nie tylko odporny na uszkodzenia, lecz także na mrozy, korozję chemiczną czy biologiczną – wylicza zalety materiału Piotr Czerski i dodaje: Spiek tworzy też bardzo szczelną strukturę o nasiąkliwości oscylującej w granicach ledwie 3-4%, dzięki czemu jego powierzchnia jest całkowicie zmywalna.

Klinkierowa ściana trójwarstwowa okazuje się zatem być rozwiązaniem stylowym i jednocześnie wyjątkowo praktycznym. Zapewnia komfort oraz bezproblemowość użytkowania domu przez wiele lat, podnosząc przy tym wartość inwestycji. Z całą pewnością jest to więc złoty środek dla inwestorów, którzy w swoich wyborach chcą w równej mierze brać pod uwagę głos serca, jak i rozsądku.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH