Inspirowany stylem secesyjnym dworek wyróżnia asymetryczna bryła budynku. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Inspirowany stylem secesyjnym dworek wyróżnia asymetryczna bryła budynku. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
30 cze 2014 10:16

Secesyjny dworek. Zobacz jak zagospodarować zieleń wokół niego

Zaprojektowana według secesyjnej koncepcji zieleń wokół domu przyciąga elegancją, przejawiającą się w wyszukanych formach elementów zdobnych otaczających stylowy dworek. Tu zieleń traw wraz z bielą budynku spajają się w jedną całość, tworząc spójną koncepcję aranżacji przestrzeni.Piękny, stylowy dworek położony jest z dala od zgiełku wielkiego miasta. Jednak wystarczająco blisko, by nie stracić kontaktu z cywilizacją. Lokalizację tę odzwierciedla nie tylko bryła budynku, ale też organizacja przestrzeni wokół niej. Z jednej strony bowiem mamy tu do czynienia z pięknym, bielonym dworkiem o nieco romantycznej duszy, z drugiej – z bardzo przemyślaną koncepcją odwołującą się do wersalskiego rygoru ogrodów francuskich. I nie ma w tym żadnej sprzeczności, biorąc pod uwagę fakt, iż ma on niewątpliwie secesyjny charakter. Dlatego też najważniejsze są tu nie historyczne odniesienia, ani też sztywne reguły konstrukcyjne, ale wkładana w jego powstanie pasja, dusza i chęć wychodzenia poza utarte zasady.

Styl secesyjny

Tradycyjnie secesję cechowała stosunkowo abstrakcyjna forma przy jednoczesnym zachowaniu bogatej ornamentyki. W praktyce styl ten ograniczał się zasadniczo do zdobnictwa, pozostawiając inżynierom budowlanym kwestie konstrukcji i funkcji budynków. Istotnym za to były odniesienia do natury i respekt wobec niej, który przejawiał się nie tylko we florystycznych zdobieniach, ale też organicznych formach samych budynków. I właśnie ta ostatnia cecha wydaję się być najważniejszą w prezentowanym projekcie.

Inspiracje z natury

Zasadnicze znaczenie ma tu bowiem sama koncepcja architektoniczna bryły domu, której lekkie, asymetryczne kształty wydobywają esencję secesyjnej fascynacji pięknem natury. Cechy te podkreślają okrągłe formy okien, a przede wszystkim falista linia wykończenia dachu, której niezwykłą zdobność dodatkowo podkreślają swoiste „pikowania” zmatowionej blachy. Biały kolor elewacji z jednej strony podkreśla czystość koncepcji architektonicznej, z drugiej przywołuje świeżość otaczającej dom zieleni. Podobnie jak koliste formy i gięte linie, powtórzony on zostaje w aranżacji przestrzeni samego ogrodu. Zaokrąglone ścieżki wyłożone kostką brukową, schody z balustradami o opływowych kształtach czy też taras z płytkami naśladującymi obicie dachu – wszystko to tworzy idealną całość.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH