Fot. Thelayer

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Fot. Thelayer
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
28 kwi 2014 04:48

Stawiamy dom na wąskiej działce

Budowa domu na wąskiej działce to nie lada wyzwanie. I choć postawienie budynku jednorodzinnego w wymarzony sposób jest trudne, nie jest niemożliwe.

Wąskie działki, głównie ze względu na mniejszy koszt zakupu, zyskują na coraz większej popularności. Architekci i inwestorzy muszą się jednak sporo nagłowić, by zagospodarować przestrzeń zarówno pod względem gabarytowym, jak i komfortu mieszkania. Kształt działki, do którego należy dostosować koncept domu, niejednokrotnie ogranicza pole działania. Z kolei projekt musi być dostosowany do potrzeb mieszkańców oraz spełniać wymogi planu zagospodarowania przestrzennego. Co ciekawe, na rynku są oferty, w ramach których jego wykonanie zawarte jest w cenie budowy.

 • Ekspert radzi

  Rzadko kiedy gotowe projekty odpowiadają w 100 proc. wymaganiom inwestorów, dlatego naszym klientom oferujemy darmową pomoc architektów. Nad konceptem pracują wg wcześniej ustalonych wymagań i podanych wskazówek. Tym bardziej, jeśli musimy dostosować dom do wymiarów konkretnej działki. Już na etapie projektowania dostosowujemy całość do zakładanego wcześniej budżetu, wykańczając dom „pod klucz”. 
  René-Xavier Gerard, prezes zarządu spółki Domy Gerard

 

Co mówią przepisy

Przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. (Dz. U. nr 56, poz. 461) określają dopuszczalne odległości położenia budynku względem sąsiedniej działki, ułatwiając tym samym dostosowanie projektu domu do wielkości parceli. Według tych ustaleń ściana bez otworów okiennych i drzwiowych może znajdować się nawet przy samej granicy działki budowlanej (jeżeli działka ma mniej niż 16 m szerokości). Jeśli jednak ma ona więcej niż 16 m, wtedy odległość od granicy działki może wynosić 3 m (przy ścianie bez otworów).

Inaczej wygląda sprawa wybudowania garażu lub budynku gospodarczego. W tym wypadku mogą być one ustawione co najmniej 1,5 m od granicy działki tylko wówczas, gdy ich wymiary nie przekraczają 5,5 m długości i 3 m szerokości oraz gdy w ścianie nie ma żadnych otworów.

Istnieją dwa podstawowe rozwiązania, jakie należy uwzględniać przy projektowaniu takiej zabudowy: 
1. Garaż umieszczamy pomiędzy ulicą i domem a wejściem na krótszej ścianie. Plusem takiego rozwiązania jest mała odległość pomiędzy garażem, furtką oraz frontowymi drzwiami.
2. Druga wersja, nieco bardziej skomplikowana, zakłada umieszczenie garażu za domem a drzwi wejściowych na dłuższej ścianie budynku. Minusem takiego rozwiązania jest jednak konieczność wydzielenia dodatkowych kilku metrów na dojazd do garażu.

 • Wszystko zależy od pomysłu projektanta. Bywa i tak, że wąska działka daje nam szereg możliwości, jakich nie mamy przy działce o regularnych kształtach. Rezygnujemy tu ze schematu i stawiamy na pomysłowe rozwiązania.
  René-Xavier Gerard ze spółki Domy Gerard

 

Okazuje się, że czasem warto wybrać mniejszą parcelę. Zaoszczędzimy przy tym więcej niż przy budowie na dużej powierzchni, a architekt może dostosować projekt domu do naszych oczekiwań. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH