Nowoczesny taras w szarościach płyty Polbruk Magna i Palisada Zen. Fot. Polbruk

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Nowoczesny taras w szarościach płyty Polbruk Magna i Palisada Zen. Fot. Polbruk
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
23 paź 2017 11:45

Taras – jak zaaranżować przyjazne miejsce spotkań w ogrodzie? 

Z praktycznego punktu widzenia taras pełni funkcję miejsca odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi – i z tego względu powinien być reprezentacyjny i komfortowy.

W psychologii przestrzeni taras definiuje się jako przestrzeń łączącą dom z ogrodem, która daje poczucie swobody i umożliwia kontakt z naturą. Z praktycznego punktu widzenia taras pełni funkcję miejsca odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi – i z tego względu powinien być reprezentacyjny i komfortowy. Jak połączyć obie te role, aby stworzyć miejsce przyjazne tak gościom, jak i domownikom?

1. Wyznacz strefy

Inaczej spędza się czas w miejscu zaprojektowanym z myślą o wyciszeniu i skupieniu, np. przy czytaniu książek, a inaczej w strefie dedykowanej spotkaniom w gronie najbliższych, np. przy grillu.

Jeśli ilość miejsca w ogrodzie pozwala nam na oddzielenie od siebie tych dwóch stref, czyli stworzenie kącika na lekturę i osobno – na spotkania w gronie znajomych – skorzystajmy z tego. Zaprocentuje to później, gdy będziemy chcieli komfortowo spędzić czas na tarasie.

2. Nie podążaj za chwilową modą

Taras pełni funkcję przedłużenia domu i z tego względu przy jego projektowaniu obowiązują podobne zasady jak przy urządzaniu wnętrz. Dotyczą one m.in. wykorzystania zasad proksemiki (odległości), ekspozycji, kompozycji, a także proporcji, dostosowane odpowiednio do przestrzeni otwartej. Tworzenie stref (społecznej i intymnej) to tylko jeden ze sposobów na zaaranżowanie tarasu.

Zobacz również: Dom z tarasem: 10 propozycji na drewno

Drugi sposób to urządzenie tarasu zgodnie z własnymi indywidualnymi preferencjami, a nie panującą modą. Jeśli zaaranżujemy przestrzeń w duchu minimalistycznym tylko dlatego, że pięcioro naszych znajomych tak zrobiło, szybko przestaniemy czuć się dobrze w takiej przestrzeni. Ta sama zasada obowiązuje również, gdy wybieramy styl tarasu. Dobrze zaprojektowana przestrzeń to taka, która wywołuje pozytywne emocje, ogranicza bariery i składnia do podejmowania aktywności.

3. Z głową wybierz nawierzchnię

Nowoczesnym sposobem na zaaranżowanie tarasu są płyty tarasowe, które mogą mieć różne faktury, kolory i wymiary. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu korespondującego z naturą, ale dużo bardziej wytrzymałego niż standardowe drewno, wybierzmy deskę betonową (Polbruk Lira – na zdjęciu).

Jeśli preferujemy efekt nowoczesny, postawmy na szarości (Polbruk Linea, Polbruk Aura), które pozwolą stworzyć miejsce przyjazne, ale też zaaranżowane zgodnie z trendami.

4. Dopełnij przestrzeń dodatkami

Zasada ta dotyczy wyboru zarówno mebli, zadaszenia (jeśli jest potrzebne), kwiatów, a także elementów małej architektury.

Dopełnienie nawierzchni w postaci palisad, murków czy gazonów będzie pełniło funkcję oprawy architektonicznej, ale też zabezpieczenia przed trawą czy rozrastaniem się niechcianej roślinności. W tej funkcji możemy wykorzystać zarówno niewielkie obrzeża i murki, jak i produkty wysokie, efektowne wizualnie (jak Palisada Zen).

5. Ogrodzenie – zabudowane czy otwarte?

Jest kwestią oczywistą, że nasze samopoczucie zależy w największej mierze od nas samych, jednak swoją cegiełkę w tym względzie potrafią dorzucić również sąsiedzi. Jeśli odgrodzimy ogród od osób postronnych za pomocą gabionów, drewnianego płotu czy ogrodzenia murowanego, damy osobom niepowołanym jasny przekaż – że nie życzymy sobie ich spojrzeń. Ogrodzenia nie w pełni zabudowane, również w psychologii przestrzeni, są traktowane jako przejaw otwartości.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • aleksandra, 2017-11-06 14:44:30

    Jeśli chodzi o nawierzchnię tarasu to jestem za praktycznym rozwiązaniem. U mnie jest wyłożony deskami kompozytowymi z i chociaż nie ma zadaszenia, jest wyjątkowo odporny na czynniki atmosferyczne. Nie żałuję, że się zdecydowałam akurat na ten materiał.

POLECAMY W SERWISACH