Duży, drewniany tarasy połączony jest zarówno z domem, jak również z domkiem dla gości. Deski o jasnym wybarwianiu z czasem nabiorą ciemniejszego, bardziej szlachetnego koloru. Projekt: Kamila Paszkiewicz. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [18 zdjęć]

Duży, drewniany tarasy połączony jest zarówno z domem, jak również z domkiem dla gości. Deski o jasnym wybarwianiu z czasem nabiorą ciemniejszego, bardziej szlachetnego koloru. Projekt: Kamila Paszkiewicz. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
25 marz 2015 15:07

Taras - zobacz pomysły architektów

Macie taras, a nie macie pomysłu na jego aranżację? Koniecznie sprawdźcie, jak z tym problemem poradzili sobie inni.

W sezonie wiosenno-letnim, kiedy pogoda przyjemnie nas rozpieszcza, taras jest nieocenioną częścią domu. Można na nim biesiadować z najbliższymi, wypoczywać przy dobrej lekturze, a kiedy nie ma wyjścia – z laptopem nadrabiać zawodowe zaległości. Staje się więc jadalnią, sypialnią, gabinetem, a dla naszych pociech – placem zabaw. Aby mógł pełnić funkcje wszystkich tych pomieszczeń, potrzebuje odpowiedniej aranżacji.

Przystępując do urządzania tarasu powinniśmy przede wszystkim wybrać styl, jaki nam odpowiada, harmonizuje z wyglądem wnętrz, a także z otoczeniem domu.

Przy nowoczesnym budynku najlepiej będzie zatem wyglądał taras w stylu minimalistycznym, na którym ustawimy modny, prosty stół i krzesła. Jeśli dysponujemy większą powierzchnią, ten niezbędny zestaw mebli warto poszerzyć o wygodną sofę ogrodową, hamak czy leżak. Będziemy się mogli na nich położyć i – łapiąc letnią opaleniznę – oddać lekturze lub zapaść w poobiednią drzemkę.

Na tarasie w stylu angielskim nie może natomiast zabraknąć stylizowanych, żeliwnych mebli i dekoracyjnych poduszek. O ile w aranżacji nowoczesnej wystarczy symboliczna ilość roślinności, to na tarasie stylizowanym niezbędne są okazałe, zdobione donice z kwitnącymi kwiatami. Bez nich aranżacja z wykorzystaniem nawet najbardziej wyszukanych mebli sprawi wrażenie niekompletnej.

Jeśli natomiast chcemy mieć taras śródziemnomorski, zadbajmy o to, by znalazły się na nim meble wyplatane z rattanu czy trawy morskiej. Ważnym elementem aranżacji w tym klimacie są rośliny pochodzące z południowych rejonów kontynentu, m.in. fikusy czy drzewka laurowe.

Nawet najbardziej dopracowana aranżacja nie miałaby racji bytu, gdyby nie solidna podstawa. Niezwykle ważne jest, więc to jak i czym wykończymy powierzchnię naszego tarasu. Do wyboru mamy szereg różnych materiałów - od drewna, przez kamień czy płytki, aż na kostce brukowej kończąc. Pamiętajmy, aby wybrany materiał był trwały (nadawał się do wykończenia posadzki na zewnątrz) oraz pasował zarówno do bryły domu, jak i otoczenia. 

Tekst: Urszula Grynczel-Aronowicz.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • bbeataaa, 2015-04-04 17:23:47

    taras to \"zbawienie\", uwielbiam swój, mam tam położone deski do tego pełno kwiatów. Wystawiłam już nawet kupione mebelki, ale niestety plany musiałam zmienić, bo zimno sie zrobiło i śniadanie wielkanocne nie wypali na dworze :D

POLECAMY W SERWISACH