• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Najlepszedomy.pl
15 kwi 2016 10:32

Wiosenne problemy z rynnami? Jak sobie z nimi poradzić

Podstawowa wiedza z zakresu konserwacji przyda się każdemu inwestorowi, aby samodzielnie uporać się z niewielkimi uszkodzeniami systemu. O kilku sprawdzonych metodach opowie Magdalena Gardyła – ekspert z firmy Galeco, lidera w produkcji systemów orynnowania.

Uniknąć nieszczelności

Konserwacja, to zaraz obok oczyszczania rynien, bardzo ważna czynność, która powinna być przeprowadzana raz do roku, aby system rynnowy był sprawny i spełniał swoje funkcje przez wiele lat.

Zagrożeniami, które mogą wystąpić przez cały rok są nieszczelności systemu rynnowego. Rynna, która odpowiednio nie odprowadza wody, nie chroni skutecznie ścian zewnętrznych podczas opadów. Spływająca woda  może uszkodzić tynk i doprowadzić do namakania fundamentów. Aby skutecznie chronić dom przez niszczycielskim działaniem wody, w pierwszej kolejności należy ocenić szczelność systemu rynnowego. Najprostszą metodą jest wlanie wody do rynien np. przy użyciu węża ogrodowego i baczna obserwacja wszystkich połączeń – instruuje Magdalena Gardyła.

Kiedy woda zacznie wyciekać – będzie to oznaką powstania nieszczelności, które usuwa się stosując specjalne uszczelniacze.

Uszczelniamy rynny

Na rynku dostępne są preparaty kauczukowe, bitumiczne oraz silikonowe. Najlepiej jest korzystać z produktów, które łatwo pomalować. Dzięki temu miejsca nimi potraktowane nie będą się odznaczały od kolorów orynnowania.

Po przepłukaniu systemu rynnowego warto dokonać jego oględzin. Dokładne sprawdzenie stanu instalacji, zwracając uwagę na wszelkie zarysowania lub uszkodzenia mechaniczne, umożliwi szybkie usunięcie ogniska późniejszych problemów.

Jeżeli na zewnętrznych częściach systemu orynnowania lub na rurach spustowych zaobserwujemy rysy, wyczyśćmy je z brudu aby w dalszej kolejności pokryć je warstwą zabezpieczającą np. lakierem zaprawkowym – podpowiada ekspert z Galeco.

CAŁY ARTYKUŁ NA TEMAT WIOSENNEJ KONSERWACJI SYTEMU RYNNOWEGO ZOBACZ TU

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH