Blachodachówka Germania. Fot. Blachotrapez

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Blachodachówka Germania. Fot. Blachotrapez
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
14 lis 2017 13:41

Wybieramy dach: zalety blachodachówki

Zainteresowanie blachodachówką sprawia, że oferty producentów są coraz bardziej urozmaicone. Jednak, kiedy już udajemy się do punktu sprzedaży często nie jesteśmy w stanie zrozumieć branżowych określeń. Nasz ekspert przybliży Wam kluczowe terminy i parametry.

Sprawdź porady naszego eksperta i poznaj kluczowe pojęcia – niezbędne przy podjęciu decyzji zakupowych i wyborze najlepszego materiału.

Mikrony, czyli grubość powłoki

Właściwości blachodachówki określa jeden z podstawowych terminów – powłoka. Pamiętajmy, że jej grubość i jakość ma istotne znaczenie dla ochrony i trwałości pokrycia.  

Powłoka to jedna lub kilka warstw wykończeniowych, które mają za zadanie zabezpieczyć blachodachówkę. W jej kontekście ważnym określeniem jest pojęcie mikron, wyrażane za pomocą symbolu µm. Właśnie w mikronach podawana jest grubość powłoki. Wartość tego parametru pomoże nam określić, czy mamy do czynienia z produktem dobrej jakości.

Zobacz również: Ocieplenie domu styropianem: porady ekspertów

Im większa wartość, tym grubsza i lepsza blachodachówka. W zależności od stopu metali wykorzystywanych podczas produkcji możemy mówić o różnego rodzaju powłokach. Jedną z popularniejszych powłok jest Poliester Standard, tzw. „połysk” – blachy powlekane, ocynkowane obustronnie. Z kolei zwiększoną ochronę, odporność na zarysowania i korozję oraz  dłuższą żywotność blachodachówki uzyskamy decydując się na zakup blach np. z powłokami cynkowo-magnezowymi – wyjaśnia Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez, producenta blaszanych pokryć dachowych.

Czym jest rdzeń?

Jeśli chodzi o jakość produktu, jednym z najistotniejszych określeń jest termin rdzeń. Rdzeń to nic innego jak „serce” blachodachówki, ukryte pod warstwami ochronnymi i wykończeniowymi. Materiałem, z którego najczęściej się go wykonuje, jest stal. Skład chemiczny stali ma kluczowy wpływ na wytrzymałość, twardość i jakość pokrycia. Grubość rdzenia wyrażana jest w milimetrach. Przyjmuje się, że nie powinna być ona mniejsza niż 0,50 mm. Wyjątkiem mogą być blachy z posypką, gdzie może ona wynosić 0,4 mm.

Dane na temat grubości rdzenia możemy znaleźć na formularzu zamówienia i dołączonym certyfikacie z huty, a czasami na rewersie arkusza blachy. Brak takich informacji od producenta powinien być dla nas sygnałem. Nie mamy wówczas pewności, czy nie jest to wyrób o gorszych parametrach niż sugerowane. Kupując blachodachówkę wybierajmy produkty pochodzące z dużych, renomowanych hut, sygnowane ich nazwą, które przez lata pracowały na swoją obecną pozycję. Przykładem może być niemiecka huta thyssenkrupp Steel Europe – podpowiada ekspert firmy Blachotrapez.

Przetłoczenie wpływa na wygląd blachodachówki

Kiedy już poznaliśmy terminologię związaną z jakością blachodachówki, weźmy pod lupę pojęcia związane z jej wyglądem i sposobem montażu. Podczas rozmowy ze sprzedawcą z pewnością zetkniemy się z określeniem „przetłoczenie”.

Jest to charakterystyczny pionowy „uskok” mający bezpośredni wpływ na wygląd produktu. Na rynku są dostępne wyroby o pojedynczym, podwójnym, a nawet potrójnym przetłoczeniu, które może przybierać różne kształty i wysokość, wyrażaną w milimetrach. Ilość, wysokość i rodzaj przetłoczeń decydują o sposobie załamywania się światła, wpływają na plastyczność połaci, tym samym nadając jej  oryginalny charakter.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH