Projekt domu Magnus II G2. Fot. Pracownia Projektowa Archipelag

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Projekt domu Magnus II G2. Fot. Pracownia Projektowa Archipelag
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
14 wrz 2016 11:39

Wykończenie tarasu. Zobacz ciekawe pomysły

Wygodny, przytulny i zbudowany z praktycznego oraz wytrzymałego tworzywa taras będzie wymarzoną strefą relaksu na świeżym powietrzu.

Jakie materiały wykończeniowe są obecnie najmodniejsze? Które wyróżniają się najlepszą trwałością i bezpieczeństwem użytkowania? O czym warto pamiętać? Na te pytania odpowiadają architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej Archipelag i Bartosz Trębacz, główny technolog firmy ProDeck.

Przemyślana aranżacja

Przydomowy taras łączący dom z ogrodem pełni głównie funkcje rekreacyjne. To idealne miejsce zarówno do wypoczynku z książką i filiżanką kawy, jak również do urządzania wieczornych spotkań z przyjaciółmi. Warto zadbać o stylowe wykończenie i wygląd tarasu oraz zagospodarować go wygodnymi meblami.

Pierwszym krokiem do pięknej aranżacji jest odpowiednio dobrany materiał do wykonania podłoża. Posadzka na tarasie musi sprostać znacznie wyższym wymaganiom niż podłoga wewnątrz domu. Deszcz, śnieg, palące słońce, wysokie i niskie temperatury – szkodliwe działanie tych czynników może sprawić, że nasz taras przestanie wyglądać elegancko i straci swój przytulny urok. Aby tego uniknąć warto zastosować materiały wykończeniowe o wysokiej jakości i trwałości, opatrzone odpowiednimi atestami – radzi architekt Wojciech Szczepański.

Co jest modne?

Aktualnie, inwestorzy najchętniej sięgają po materiały aranżacyjne inspirowane naturą. Od lat prym wiedzie drewno i kamień – zarówno oryginalne produkty jak i elementy kompozytowe, które doskonale imitują deski, płyty kamienne i bloki skalne.

Te drugie są coraz częściej wybierane przez budujących, gdyż w wielu aspektach przewyższają pierwowzory – są odporne na zmiany temperatur oraz działanie opadów atmosferycznych i środków chemicznych.

Jakie drewno będzie najlepsze?

W przypadku drewnianego wykończenia tarasu najlepiej sprawdzą się deski wykonane z drewna egzotycznego, wykazującego największą odporność na czynniki atmosferyczne oraz charakteryzujące się wysoką gęstością. W polskich warunkach często stosuje się również drewno dębowe, bukowe lub modrzewiowe. Nie można zapomnieć o tym, że naturalne drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz systematycznej impregnacji – podpowiada architekt z Pracowni Projektowej Archipelag.

A może kompozyt?

Łatwiejsze w utrzymaniu są deski tarasowe z kompozytów drewnianych, które łączą naturalną estetykę drewna z ponadprzeciętną trwałością. Są one praktycznie bezobsługowe – nie muszą być odnawiane, zabezpieczane, a do ich pielęgnacji wystarczy woda z łagodnym środkiem myjącym.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH