Sposób na upał w mieszkaniu - rolety. Fot. Dako

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Sposób na upał w mieszkaniu - rolety. Fot. Dako
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
03 sie 2017 09:53

5 sprawdzonych sposobów na upał w mieszkaniu

Upał, zaduch, a w konsekwencji problemy z przebywaniem w domu za dnia, czy zaśnięciem w nocy. Dlatego przedstawiamy Wam 5 najskuteczniejszych sposobów, dzięki którym wysokie temperatury oraz ogólnie panujący gorąc z nimi związany, będzie możliwy do wytrzymania.

W trakcie lata musimy borykać się z typowymi dla tej pory roku upałami. Mimo że nie mieszkamy w kraju, gdzie słupek rtęci osiąga maksymalne temperatury, to jednak i u nas bywa często bardzo gorąco.

1. Klimatyzator – pierwszy, dość oczywisty wybór.

Jego zakup wiąże się co prawda z dodatkowymi kosztami, które należy brać pod uwagę, jednak ma duże plusy. Klimatyzacja działa na podobnej zasadzie jak lodówka. Klimatyzator pobiera ciepłe powietrze, poddaje go działaniu wysokiego ciśnienia, przez co zmniejsza się jego temperatura. Klimatyzacja ma szereg zalet: chłodzi, oczyszcza i osusza powietrze, oraz wentyluje pomieszczenie. Trzeba jednak na nią uważać.

Wychodzenie na zewnątrz z klimatyzowanego pomieszczenia, bądź wchodzenie do zimnego miejsca może okazać się dla nas nieprzyjemne w skutkach i spowodować anginę, ból gardła, czy w ekstremalnych przypadkach nawet szok termiczny spowodowany różnicą temperatur! Dlatego też należy uważać i korzystać z klimatyzacji odpowiednio i z zachowaniem rozsądku.

Zobacz także: Orzeźwiające koktajle na lato - przepisy

Oczywiście klimatyzacja pozwala na ustawienie dowolnej temperatury, przy jej wyborze warto pamiętać o tym, żeby dostosować ją do potrzeb wszystkich domowników. Niemniej jest to najłatwiejszy, ale przy tym najdroższy w całym zestawieniu, sposób na poradzenie sobie z letnimi upałami.

2. Uszczelnienie ścian/ parapetów/ okien

Nieszczelne okna czy szpary między parapetami a ścianami również są odpowiedzialne za dostawanie się ciepła z zewnątrz do naszych domów czy mieszkań. Co prawda nie wpływa przez nie tyle ciepła ile np. przez otwarte okno, ale jednak mury, które nagrzewają się przez cały dzień, oddają to ciepło jeszcze długo po zajściu słońca.

Dlatego warto, jeśli jest taka potrzeba, najlepiej jeszcze przed okresem letnim pomyśleć o wymianie okien oraz parapetów lub uszczelnieniu tych, które już posiadamy. Przy zakupie nowej stolarki weźmy pod uwagę to, aby wybrany przez nas model okna zapewnił nam wystarczającą ochronę przed upałem. Okna z wyposażeniem zapewniającym komfort termiczny można znaleźć w ofercie wielu producentów.

3. Rolety

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z wysokimi temperaturami jest zamontowanie na oknach rolet zewnętrznych. Opuszczone rolety zapobiegają wpadaniu promieni słonecznych do naszych domów i chronią wnętrza przed przegrzaniem.

Dodatkowo umożliwiają regulację stopnia zacienienia lub dopływu naturalnego światła. Bardzo dobrym wyborem są rolety elewacyjne - ich pancerz jest trwały i nie przepuszcza promieni słonecznych, a dodatkowo montaż od zewnętrznej strony elewacji nie wymaga ingerencji w wystrój pomieszczeń. 

4. Urządzenia codziennego użytku - ogranicz ich pracę

Kolejną metodą na zmniejszenie ilości stopni Celsjusza w naszych domach jest ograniczenie użycia urządzeń elektrycznych takich jak: telewizor, komputer, mikrofalówka czy kuchenka.. Każde takie urządzenie w efekcie końcowym swoją energię przekształca w ciepło wypuszczane do otoczenia.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH