Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem. Fot. Oknoplast_

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem. Fot. Oknoplast_
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
10 sie 2017 11:16

Chronimy dom przed włamaniem: bezpieczne okna

Lato to najpopularniejszy okres wyjazdów urlopowych, a zarazem… pracowity czas dla włamywaczy, którzy obserwują domy i mieszkania.

Problem dotyczy w szczególności najniższych kondygnacji budynków, do których złodzieje przedostają się najczęściej przez okna. Jak więc zabezpieczyć gospodarstwo domowe przed niepożądanymi gośćmi?

W ciepłe, letnie dni często wietrzymy mieszkanie, zostawiając niekiedy uchylone okna, także gdy wychodzimy z domu. Sytuację nierzadko wykorzystują złodzieje, którzy mogą próbować otworzyć klamkę z pomocą sznurka, by dostać się do pomieszczenia. Zagrożenie dodatkowo wzrasta, gdy domownicy planują wakacyjne wyjazdy, a włamywacz może np. starać się podważyć okucie lub zbić szybę. Niebezpieczeństwo to da się jednak zminimalizować, montując okna antywłamaniowe. Jakie warto wybrać?

Klamka i okucia nie do podważenia

Wielu włamywaczy dostaje się do mieszkania, otwierając klamkę linką, by zyskać nieskrępowany dostęp do naszego dobytku. Temu szybkiemu, nieskomplikowanemu manewrowi można jednak zapobiec. Należy zadbać, by klamka była wyposażona w kluczyk. Jeśli zostanie ona unieruchomiona w jednej pozycji, próby zmiany jej położenia nie zakończą się powodzeniem.

Przeczytaj także: Wybieramy okna: zobacz co jest na topie!

Zdarza się również, że złodzieje – nie mogąc przekręcić klamki od zewnątrz – starają się rozwiercić podtrzymujące ją śruby, przesunąć lub podważyć okucie. Przed zagrożeniem tego typu chroni z kolei wkładka antyrozwierceniowa, dlatego warto zadbać także, by okno posiadało dodatkowe zabezpieczenie w okuciu.

Zawodowcy stosują dziś coraz bardziej zaawansowane metody podważania okuć, co oznacza, że sama wkładka ochronna może okazać się niewystarczająca – tłumaczy Grzegorz Bułat, Szef Technologii Oknoplast. Jeżeli mieszkamy w lokalizacji szczególnie narażającej nas na włamania, warto zainwestować w okucia wyposażone w zaczepy antywyważeniowe przymocowane do stalowego zbrojenia oraz specjalne czopy rozmieszczone na całym obwodzie okucia tak, by wzajemnie się zazębiały, uniemożliwiając podważenie okna. To mechanizm, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ nie jest on dostępny we wszystkich oknach antywłamaniowych.

Szyba, której nic nie przebije

Gdy próby podważenia okucia zawiodą, zdeterminowani przestępcy mogą spróbować rozbić szybę. Jeżeli nie zadbamy o nowoczesne przeszklenia, okno mogą zniszczyć także chuligani, a nawet piłka dziecka sąsiadów podczas wakacyjnych rozgrywek osiedlowych. Biorąc więc pod uwagę liczbę potencjalnych niebezpieczeństw związanych z naruszeniem tafli szybowej, warto zainteresować się taką jej wersją, która będzie wzmocniona specjalną folią.

Dobierając pakiety szybowe, które skutecznie zabezpieczą nas przed rozbiciem okna, powinniśmy pamiętać o prostej zasadzie – więcej szkła i folii oznacza także skuteczniejszą ochronę przed zniszczeniem szyby. Jeżeli zdecydujemy się więc na okno posiadające cztery warstwy szkła i folii antywłamaniowej PVB, możemy być pewni, że wytrzyma ono kilkukrotne uderzenie metalową kulą ważącą 4 kg. Takiej bariery nie naruszy przypadkowy chuligan – komentuje Grzegorz Bułat. Co istotne, wzmocnione pakiety szybowe będą dla domowników dużo bezpieczniejsze, ponieważ nawet jeśli okno pod wpływem dużej siły zostanie rozbite, odłamki nie rozprysną się, raniąc osoby znajdujące się w pobliżu czy niszcząc pomieszczenie. Po prostu przykleją się one do folii.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH