Drzwi SX20. Fot. Gerda

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Drzwi SX20. Fot. Gerda
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
11 sty 2017 21:56

Cisza w domu – jak odciąć się od niechcianych dźwięków?

Choć zima w pełni, inwestorzy już teraz poszukują rozwiązań, które będą mogli wykorzystać na wiosnę w swoich domach. Komfort akustyczny to jeden z najważniejszych czynników wpływających na nasze zadowolenie z mieszkania.

Barierą dla dobiegających z zewnątrz dźwięków powinny być okna i drzwi. Na równi z ich parametrami, o skutecznej izolacji akustycznej decyduje dobry montaż. Warto o tym pomyśleć, zanim zdecydujemy się na konkretny produkt i wybierzemy ekipę montażową. 

Współcześnie narażeni jesteśmy na wiele różnego rodzaju dźwięków dobiegających m.in. z silników samochodów, napędów wind czy też urządzeń wentylacyjnych. Ich silne nagromadzenie następuje zwłaszcza na obszarach miejskich.

Zanieczyszczenie hałasem jest jednak obecnie na tyle powszechne, że dotyczy również terenów wiejskich zlokalizowanych np. w pobliżu ruchliwych dróg. Mierzone w decybelach (dB) natężenie dźwięku nie zawsze odpowiednio oddaje skalę problemu. Badania pokazują bowiem, że od głośnych, „jednorazowych” dźwięków (od 90 do około 95 dB, czyli np. pisk hamowania pociągu lub metra) bardziej przeszkadzają nam cichsze, lecz docierające przez kilkanaście minut lub nawet przez wiele godzin.

Ciepły montaż najlepszy dla okna

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje, że w porze dnia środowisko człowieka nie powinno być głośniejsze niż 50 dB i zaleca, by dźwięki powyżej tego progu traktować jako hałas. Aby go skutecznie zatrzymać, niezbędne jest wyposażenie budynku w dobrej jakości, prawidłowo zamontowane okna i drzwi. Wykonanie ich instalacji wymaga konkretnych umiejętności oraz wiedzy, dlatego montaż powinni przeprowadzać doświadczeni fachowcy.

Warto jednak, abyśmy my – jako inwestorzy – zdawali sobie sprawę chociaż z podstawowych kwestii wpływających na akustykę wybranych do domu lub mieszkania wyrobów. Z punktu widzenia ochrony przed hałasem, dwa podstawowe kryteria, na jakie należy zwrócić uwagę przy montażu stolarki okiennej to jej odpowiednie ustabilizowanie oraz elastyczne wypełnienie szczeliny pomiędzy stolarką a murem. Okno nie powinno być zainstalowane ani zbyt sztywno, ani za luźno – wyjaśnia Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „Dobry Montaż”.

Łatwo sobie wyobrazić, że przez pustą przestrzeń hałas przenika szybciej, dlatego  najkorzystniejszym rozwiązaniem, zapewniającym szczelność, jest podparcie okna w jego dolnej części za pomocą specjalnych profili podporowych wykonanych z materiałów spienionych lub profili wypełnionych piankami. Jeśli dojdzie do pęknięcia materiału budowlanego w miejscu mocowania okna, to znacznie straci ono na izolacyjności akustycznej, a my – jako jego użytkownicy – mamy wrażenie, że „się zepsuło”, gdyż przepuszcza znacznie więcej dźwięków z zewnątrz niż wcześniej. Dlatego zaleca się zamiast kotew używać do montażu wkrętów ościeżnicowych – zapewniają one stabilność i zachowanie odstępów pomiędzy sąsiednimi otworami, które zazwyczaj powinny wynosić co najmniej 10 cm.

Równie istotne jest wykorzystanie elastycznego wypełnienia pomiędzy oknem a ościeżem (murem). Może to być np. taśma samoprężna lub pianka elastyczna. Negatywnie na właściwości akustyczne wpływa natomiast użycie twardych pian lub też styropianu, ponieważ nie daje oknu możliwości „pracowania”. Zaraz po zakończeniu instalacji stolarka okienna powinna być wyregulowana tak, by nie doszło do wypaczenia jej kształtu. Dobrze przeprowadzony montaż jest nie tylko „cichy”, lecz także „ciepły” – skutecznie ogranicza bowiem ewentualne nieszczelności.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH