Stodom(a). Projekt i zdjęcia: FAAR architekci

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Stodom(a). Projekt i zdjęcia: FAAR architekci
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
05 wrz 2017 12:41

Dom jak stodoła - wyjątkowy projekt z Wadowic

Inspirowana konstrukcją prawdziwej stodoły z Przytkowic – Stodom(a) w Wadowicach, to dom nie tylko nowoczesny i funkcjonalny, ale również nawiązujący w swej formie do piękna lokalnej tradycji i kultury.

Inspiracją dla projektu była wciąż użytkowana, ponad stuletnia stodoła z Przytkowic. W trakcie pomiarów starego obiektu okazało się, że stodoła została skomponowana wg zasady złotego podziału. Nawiązując do typowego rozmieszczenia elementów konstrukcji stodoły małopolskiej - w nowym projekcie zasadę złotego podziału uwzględniono poprzez wypełnienie przestrzeni pomiędzy słupami przeszkleniami, o maksymalnej wysokości, dopasowanej do układu funkcjonalnego oraz kierunków światła.

- Stodom(a) to projekt naśladujący archetyp stodoły, wtapiający się w lokalny krajobraz kulturowy. To jednocześnie współczesny przykład domu w zabudowie jednorodzinnej, starający się nie krzyczeć kolorem ani formą – mówi architekt Krzysztof Faber z pracowni FAAR architekci, projektant Stodom(y).

Powierzchnia Stodom(y) dzieli się na duży pokój dzienny połączony z otoczeniem za pomocą wspomnianych dużych przeszkleń, otwartą kuchnię z jadalnią, przedsionek i szeroki korytarz z pomieszczeniami gospodarczymi, obszerną łazienkę oraz dwie sypialnie i pokój do pracy. Poddasze ma charakter dodatkowego miejsca do przechowywania sezonowo wykorzystywanych materiałów gospodarczych i ogrodowych.

Całość to ponad 170 m kw. Przestrzeń domu utrzymana została w kolorach czerni, szarości, bieli z dodatkiem naturalnej faktury drewna. W założeniach architekta dominowała prostota, ale również ambiwalencja przejawiająca się w kontrastach pomiędzy tym co nowoczesne, a tradycyjne. Zastosowane bowiem elementy drewniane w czytelny sposób nawiązują do deskowania budynku stodoły.

- Istnieją w nieświadomości człowieka pewne elementy strukturalne wspólne wszystkim ludziom na świecie – podkreśla architekt Krzysztof Faber. - To archetypy, wielkości dynamiczne zdolne do przemian oraz rozwoju, przejawiające się w naszych codziennych wyborach, jak również w upodobaniach do rozwiązań architektonicznych. W projekcie Stodom(y) chcieliśmy zaznaczyć ten wiecznie toczący się dialog – dodaje projektant.

Lokalizacja: Wadowice
Projekt: Krzysztof Faber, Norbert Wawro/ FAAR architekci
Projekt budowlany: K3 Architekci / FAAR Architekci
Tekst i zdjęcia: FAAR architekci

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH