Jeżeli decydujemy się na okna do domu, podstawowym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę jest izolacyjność termiczna. Fot. Urzędowski

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Jeżeli decydujemy się na okna do domu, podstawowym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę jest izolacyjność termiczna. Fot. Urzędowski
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
11 wrz 2017 09:50

Dom jesienią - pora na montaż i wymianę okien

Niewiele osób wie, że wczesna jesień to najlepszy czas na wymianę okien. Planując remont warto przeprowadzić prace tak, aby w chłodne zimowe dni można było cieszyć się nie tylko przytulnym ciepłem, ale także oszczędnościami.

Każdy, kto przynajmniej raz decydował się na budowę domu, wie z jakimi formalnościami wiąże się taka inwestycja. Podstawę stanowi uzyskanie pozwolenia na budowę. Dopiero po otrzymaniu stosownej zgody możliwe jest wejście ekipy budowlanej na działkę. Kwestię sporną stanowi pora roku. Wielu inwestorów upiera się, że najlepszym momentem do podjęcia prac jest wiosna, ale czy na pewno?

Złota jesień na budowie

Wiele osób podejmujących trud postawienia własnego domu, jako porę rozpoczęcia prac wybiera jesień. Ponadto przyjęło się, że to właśnie jesienią taniej nabyć można wszelkie niezbędne materiały. Dzięki sprawnej ekipie i sprzyjającej pogodzie często z łatwością udaje się osiągnąć tzw. stan surowy otwarty.

Czytaj również: Wybieramy okna: zobacz co jest na topie!

Jeżeli nie decydujemy się na wstawianie okien przed zimą, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie murów i stropów przed mrozami. Konieczne jest odeskowanie otworów okiennych oraz zabezpieczenie dachu folią bądź papą. Pamiętajmy również o ochronie stropów. Do tego celu doskonale sprawdzą się nie tylko specjalne maty, ale także słoma bądź styropian.

Zamknąć stan surowy

Zamykanie stanu surowego polega m.in. na wstawieniu okien, drzwi oraz bramy garażowej. Często praktykowane jest także murowanie ścian działowych. Prawidłowo osadzona stolarka umożliwia prowadzenie dalszych prac wykończeniowych wewnątrz po warunkiem zapewnienia stałego ogrzewania oraz oświetlenia. W momencie, gdy decydujemy się na prace wykończeniowe późną jesienią bądź zimą temperatura w pomieszczeniach powinna oscylować na poziomie minimum 15˚C, a wilgotność nie przekraczać 70%.

Należy pamiętać, że każdy spadek temperatury może nie tylko spowolnić, ale niekiedy także zatrzymać cały proces wiązania zapraw, dlatego właśnie szczelne okna to podstawa. Wszyscy ci, którzy prace wykończeniowe pozostawiają na wiosnę zadbać muszą o odpowiednie zabezpieczenie domu. Przewody wentylacyjne powinny być drożne, a okna pozbawione nawiewników rozszczelnione. Dzięki temu unikniemy zawilgocenia ścian.

Czas na okna

Niewiele osób wie, że wczesna jesień to najlepszy czas na wymianę okien. Planując remont warto przeprowadzić prace tak, aby w chłodne zimowe dni można było cieszyć się nie tylko przytulnym ciepłem, ale także oszczędnościami. Energooszczędne okna, które szczelnie zabezpieczą nasze wnętrza są gwarantem zarówno komfortu, jak i niższych rachunków. Stolarka okienna to jeden z elementów na którym nie warto oszczędzać. Solidne i drewniane okna wysokiej jakości, to doskonała inwestycja na długie lata, która realnie przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. - mówi ekspert marki Urzędowski.

Jak wybrać?

Dobór okien to kwestia indywidualna. Jest jednak kilka uniwersalnych szczegółów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim szukajmy produktów sprawdzonych. Według ostatnich badań prowadzonych przez Związek Pracodawców – Producentów dla Budownictwa, aż 30% kontrolowanych materiałów nie spełniało deklarowanych przez producenta parametrów.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH