Duże domy w zabudowie podmiejskiej często czerpią inspiracje ze stylu dworkowego. Projekt: Rezydencja Parkowa 3. Fot. MG Projekt

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Duże domy w zabudowie podmiejskiej często czerpią inspiracje ze stylu dworkowego. Projekt: Rezydencja Parkowa 3. Fot. MG Projekt
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
11 maj 2017 10:10

Dom z kolumnami - hit czy kit?

Obserwując polski krajobraz, można stwierdzić, że domy z kolumnami cieszą się popularnością od morza aż po Tatry. Typowymi cechami tego typu budynków są: kolumnowy portyk i czterospadowy, wysoki dach łamany.

Stylizacje nawiązujące do architektury polskich dworków z XIX w. są dziś żywo reprezentowane zarówno w miejskiej, jak i wiejskiej zabudowie.

Wiele realizacji „stylu dworkowego” nawiązuje też do alkierzy, tak chętnie występujących w polskich dworach z epoki. Najprawdopodobniej, są oddźwiękiem poszukiwania polskiego stylu narodowego.

Podobnie jak 200 lat temu, styl dworkowy nawiązuje do uznawanego za symbol polskiej rodzimości i narodowego ducha szlacheckiego dworu z kolumnowym portykiem. Nie brakuje też w bryłach tego typu domów form neobarokowych i neorenesansowych.

Ten „swojski” styl bywa niestety często wypaczany i niczym nie przypomina wiejskich i miejskich willi „profesorskich” czy „oficerskich” budowanych na początku XX w. w Warszawie i okolicach: Konstancinie, Ząbkach czy Brwinowie.

Pamiętajmy, że tego typu willa potrzebuje odpowiedniego wyeksponowania i odpowiedniego „klimatu”. Z pewnością wypaczeniem jest budowanie „dworku” na działce o powierzchni 400 m2, bez namiastki parkowego czy wielskiego otoczenia.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH