Możliwości aranżacyjne dachu płaskiego. Fot. Okpol

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Możliwości aranżacyjne dachu płaskiego. Fot. Okpol
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
09 maj 2017 10:32

Dom z płaskim dachem - poznaj możliwości aranżacyjne

Bryły domów zwieńczone nowoczesnym stropodachem szturmem podbijają serca projektantów i inwestorów, coraz śmielej uzupełniając i urozmaicając krajobraz tradycyjnego budownictwa.

Takie rozwiązanie to nie tylko doskonały sposób na wyróżnienie budynku spośród zwyczajowych dachów skośnych, ale cały szereg wartości dodanych – zwłaszcza jeśli włożymy nieco wysiłku w projekt i aranżację tej dodatkowej przestrzeni użytkowej. Co zyskujemy inwestując w dach płaski?

Inwestycja, która się opłaca

Obowiązujące od 1 stycznia nowe przepisy dotyczące warunków budowlanych jasno określają wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nadrzędnym celem projektu jest ograniczenie strat energii, co zmniejszy konieczną do dostarczenia do obiektu ilość ciepła. Inwestycja w energooszczędne budownictwo ma w domyśle przynosić zwrot w postaci niższych rachunków za  ogrzewanie, a konstrukcja dachu ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie. Myśląc o połaci dachowej w kontekście nowych warunków technicznych należy pamiętać, że im prostsza, pozbawiona licznych załamań budowa dachu, tym lepszy bilans energetyczny całego budynku, a co za tym idzie ulga dla portfela związana z mniejszymi rachunkami, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Idąc krok dalej i wpisując swój dom w trend eko – budownictwa, decydując się na dach płaski zyskujemy znacznie większą mobilność związaną z instalacją kolektorów słonecznych, które w przypadku dachu skośnego warto zamontować w zasadzie tylko na południowej, najbardziej nasłonecznionej stronie. Dodatkowo, stropodach daje duże możliwości dostosowywania położenia kolektorów, w zależności od panujących warunków pogodowych. Szacuje się, że odpowiednio dobrane instalacje solarne pozwalają zaoszczędzić całorocznie ok. 60% energii potrzebnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ok. 30 % do ogrzewania budynku – a to tym, że słońce jest największym i najtańszym źródłem energii nie trzeba przecież nikogo przekonywać.

Rada eksperta Okpol: Istotną rolę w kontekście płaskiego dachu odgrywa również odpowiedni dobór energooszczędnych i bezpiecznych okien. Najważniejszym zadaniem dekarza montującego stolarkę dachową jest prawidłowe osadzenie okna w konstrukcji oraz precyzyjna obróbka połączeń okna z pokryciem dachu. Jest to tym bardziej istotne, im mniejszy kąt pochylenia posiada dany dach. Odpowiednia izolacja dachu oraz wybór okna o niskim współczynniku Uw to pierwsze kroki do sukcesu przy budowie energooszczędnego budynku.

Kolacja pod gwiazdami, wypoczynek w słońcu

Cały urok dachu płaskiego kryje się w jego możliwościach funkcjonalnych – decydując się na taką konstrukcję zyskujemy ciekawą przestrzeń użytkową, która odpowiednio zaaranżowana, zamieni się w ulubione miejsce spędzania wolnego czasu. Możliwości są niemal nieograniczone. Miłośnicy natury z powodzeniem zaaranżują tam wymarzony ogród – podniebna zieleń cieszyć będzie nie tylko oko, ale i portfel inwestora – takie rozwiązanie stanowi bowiem doskonałą powłokę izolacyjną i sprawi, że zimą ciepło nie będzie uciekało z ogrzanego domu, z kolei latem skutecznie ochroni wnętrza przed upałami. Dodatkowo, zieleń to doskonała bariera akustyczna szczególnie, gdy dom stoi w samym sercu miasta, poza tym oczyszcza powietrze i zwiększa odpływ wody deszczowej z dachu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH