Fot. Assa Abloy

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Fot. Assa Abloy
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
30 sty 2017 11:57

Domy przepełnione technologią - czy żyje się w nich lepiej?

Automatyka budynków jest nieodmiennie tematem dyskusji pośród osób marzących
o własnym domu. Przyzwyczajeni do tradycyjnych metod budowy z ciekawością spoglądamy na nowoczesne propozycje producentów, które z każdym rokiem coraz bardziej zaskakują.

Kogo nie zaintryguje fakt, że lodówka, kiedyś niepozorna, dziś potrafi sama zamawiać jedzenie?
Popularność urządzeń mobilnych sprawiła, że w coraz większym stopniu polegamy na nowoczesnych technologiach. Sukces nawigacji samochodowych i smartfonów przekonał nas do myśli, że przyszły dom może być inteligentny.

Dlatego też poszukujemy akcesoriów, które uproszczą, a nawet wyręczą nas w wykonywaniu codziennych czynności. Inwestując w dodatkowe udogodnienia dla domu, mamy gwarancję, że przełożą się one na lepsze samopoczucie i komfort mieszkańców. Jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę ze względu na ich funkcjonalność?

Pełna kontrola

Cechą wspólną tzw. domów inteligentnych jest oprogramowanie koordynujące pracę wszystkich urządzeń i akcesoriów. To dzięki niemu możemy w jednej chwili włączyć ekspres do kawy, wyregulować temperaturę czy otworzyć okna, nie będąc nawet w domu. Wystarczy tablet lub smartfon oraz dostęp do Internetu. Ten aspekt z pewnością zwróci uwagę zwolenników efektywnego wykorzystywania wolnego czasu.

Zsynchronizowanie wyposażenia domu pozwala też w pełni je kontrolować. Wystarczy spojrzeć na ekran telefonu z uruchomioną aplikacją, aby upewnić się, że np. żelazko jest wyłączone. System ten zwykle występuje pod postacią eleganckiej stacji, a jej przekaźniki montowane są bezprzewodowo bezpośrednio przy urządzeniach oraz w puszkach elektrycznych. Nie ma zatem konieczności przebudów czy kucia ścian. Do systemu można podłączyć dowolną ilość sprzętu RTV lub AGD, ale także akcesoriów o dodatkowych funkcjach.

Smartfon kluczem… do domu

Zastąpienie tradycyjnych kluczy kartami magnetycznymi od wielu lat upraszcza użytkowanie przestrzeni biurowych. Rozwiązania kiedyś spotykane tylko w budynkach użyteczności publicznej, są teraz dostępne dla właścicieli domów prywatnych i mieszkań. Dla przykładu firma ASSA ABLOY, lider w produkcji bezprzewodowych systemów zabezpieczeń, proponuje nowoczesny zamek ENTR do każdego rodzaju drzwi. To pierwszy na polskim rynku smartlock, z którego montażem poradzi sobie każdy.

Automatycznie zamknie za nami wejście do domu lub zostawi drzwi odblokowane na określony wcześniej przedział czasu. Do zamka można przypisać aż 20 wirtualnych kluczy. Co ciekawe, mogą one mieć formę kodu lub śladu linii papilarnych. W zależności od upodobań i potrzeb możemy obsługiwać ENTR przy użyciu aplikacji mobilnej, czytnika linii papilarnych, kodu PIN lub pilota. Smartlock, tak jak inne urządzenia inteligentne, może być sterowany zdalnie. Dzięki temu zgubienie kluczy, niespodziewana wizyta gości i inne niecodzienne sytuacje mogą zostać rozwiązane jednym stuknięciem w ekran telefonu z aplikacją.

Systemy zintegrowanego zarządzania urządzeniami w domach inteligentnych otwierają przed wszystkimi użytkownikami ogromne możliwości. Nie chodzi jedynie o wygodę i oszczędności, ale również o możliwość zmiany organizacji życia na lepsze. Konieczność pamiętania o niektórych codziennych drobnostkach przejmują urządzenia i akcesoria. To naturalne, że tak zaoszczędzoną energię możemy spożytkować w inny, bardziej efektywny lub przyjemny sposób – mówi Marlena Bogus z firmy ASSA ABLOY. Projektując smartlock ENTR, pragnęliśmy udostępnić klientom rozwiązanie, które dzięki swojej funkcjonalności wyeliminuje z ich życia wiele zwyczajnych, a zarazem stresujących sytuacji.

WASZE KOMENTARZE (7)

DODAJ KOMENTARZ
 • rafał ł, 2017-12-05 17:03:22

  dokładnie, nam wielokrotnie już się przydał, bo zona nie wyobraza sobie godziny bez prącu i mamy z Kruzera, jest bezawaryjny i nie zawiódł nas ani razu.
 • Paweł, 2017-12-05 08:20:25

  Jesli chodzi o Kruzera to ja polecam, wybierz na pewno nieco mocniejszy model, przyda się. A co poza tym - dobra jakość sprzętu za niezbyt wygórowaną cenę, mim zdaniem warto.
 • racja, 2017-09-29 23:24:00

  też zgadzam się z osobami polecającymi zabezpieczyć się agregatem w razie awarii, sam miałem, ale ostatnio wysiadł i muszę kupić nowy... ten kruzer dobry jest? jakie ma parametry?
 • Olo, 2017-06-23 07:58:39

  Kupując szczególnie dom warto pomyśleć o zakupie agregatu prądotwórczego, awarie zdarzają się często
 • daniel, 2017-05-28 10:30:20

  w sumie ja o takim agregacie nie pomyślałem, a może trzeba właśnie zainwestować
 • Barnava, 2017-04-27 20:18:05

  No właśnie w tej nowoczesnej technologii wszystko polega na jednym czynniku - prądzie. Jak jego zabraknie to koniec! Zgadzam się, że w tak elektronicznym domu potrzeba dodatkowego zabezpieczenia w postaci agregatu prądotwórczego. Myślę @Raffał, że niektórzy powinni pójść za Twoim przykładem
 • Raffał, 2017-03-26 10:34:46

  Trzeba miec tylko na uwadze że w takich nowoczesnych domach nie wszystko da się samemu naprawić:) A już w razie awarii prądu np koniecznie trzeba mieć agregator prądotwórczy.

POLECAMY W SERWISACH