Fot. Studio524.

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Fot. Studio524.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
05 lut 2014 13:11

Drzwi zewnętrzne drewniane. 10 najciekawszych z świetlikami bocznymi

Wejście do domu jest jego wizytówką. Prezentujemy piękną stolarkę drzwiową, która może stać się inspiracją do stworzenia indywidualnego projektu drzwi zewnętrznych.

Zwolenników klasycznego stylu jest wciąż bardzo wielu. I to nie tylko wśród starszego pokolenia. Lubimy doceniać i otaczać się przedmiotami sprzed lat lub stylizowanymi na wcześniejsze epoki. Chętnie adoptujemy mieszkania w zabytkowych kamienicach lub budujemy budynki wyposażając je chociażby w elementy nawiązujące do przeszłości. Jednym z nich może być stolarka okienna i drzwiowa.

W zabytkach musimy podporządkować się wytycznym narzuconym przez miejskiego lub wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wynika to z dbałości o zachowanie jedności stylistycznej i o ochronę dziedzictwa kulturowego. Jeśli chcemy swój nowy dom wyposażyć w zabytkowe bądź stylizowane drzwi zewnętrze, nie musimy starać się o specjalne pozwolenie. Ważne by zachować umiar i wzornictwem dopasować się do całości zamierzenia architektonicznego budynku.

Od czego zacząć

Spróbuj znaleźć zdjęcie lub rycinę interesujących Cię drzwi. Dokładnie wymierz światło muru, czyli otwór, gdzie mają być zamontowane. Zdecyduj się jak duże ma być skrzydło drzwi, a ile miejsca mają zająć świetliki.

Pamiętaj, że ościeżnica dla pojedynczego skrzydła wstawiona w otwór 100cm, pomniejszy światło o ok 8-10cm, a to oznacza, że faktyczne przejście będzie miało ok 90-92cm. Najlepiej jak wykonasz schematyczny rysunek całości z zaznaczonymi podziałami i wymiarami. Jeśli nie poradzisz sobie sam, zleć projektantowi lub wykonawcy. Z pewnością dla doświadczonego fachowca nie sprawi to żadnego problemu.

Materiał

1. Drzwi z litego drewna wymagają dobrze wysezowanego materiału o odpowiedniej wilgotności. Ramiak i płyciny, będące głównymi elementami skrzydła, muszą być złożone w sposób uniemożliwiający ich deformację.
2. Drzwi z drewna klejonego warstwowo mają zdecydowanie bardziej wzmocnioną konstrukcję i są odporniejsze na naprężenia powstałe w wyniku pracy drewna, przy zmieniających się warunkach atmosferycznych.
3. Drzwi z płyty wiórowej laminowanej będą praktycznie nie wzruszone na działanie wilgoci, ale jest to materiał nadający się raczej do nowoczesnych rozwiązań. Trudno w nim wykonać wyraźne frezowania, czy tworzyć załamania bez obróbki brzegów taśmą pvc.

Dobry stolarz

W ostatnich latach na rynku pojawiło się masę wykonawców oferujących swoje usługi w zakresie meblarstwa. Głównie chodzi o zabudowy szaf garderobianych i szafek kuchennych. Przeważnie są to meble z płyt wiórowych lub MDF malowanych proszkowo.

Żeby wykonać drzwi drewniane, na dodatek składające się z kilku części wraz z przeszkleniami, trzeba mieć odpowiedni park maszynowy oraz umiejętności obróbki i przetwarzania drewna. Niestety takich wykonawców jest coraz mniej, dlatego warto popytać się znajomych o dobrego stolarza lub poszukać  w firmach wykonujących drewniane schody.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH