Białe skrzydło drzwi zewnętrznych zdobią symetryczne przeszklenia w pionowym rzędzie, przecinające całe drzwi. Dodatkowym akcentem dekoracyjnym jest zamknięcie przeszkleń w ciemniejsze ramy. Ze stylistyką drzwi harmonizuje sąsiadujące z nimi okno. Fot. Pol-skone.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Białe skrzydło drzwi zewnętrznych zdobią symetryczne przeszklenia w pionowym rzędzie, przecinające całe drzwi. Dodatkowym akcentem dekoracyjnym jest zamknięcie przeszkleń w ciemniejsze ramy. Ze stylistyką drzwi harmonizuje sąsiadujące z nimi okno. Fot. Pol-skone.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
17 sie 2015 13:27

Drzwi zewnętrzne: najpiękniejsze propozycje producentów

Drzwi zewnętrzne są swoistą wizytówką domu – to na nie zwrócą w pierwszej kolejności uwagę odwiedzający nas goście.

Zakup drzwi zewnętrznych uzależnić powinniśmy od kilku czynników. Do najważniejszych należy zaliczyć odporność danego produktu na włamania oraz jego energooszczędność.

Nie należy również zapominać o estetyce wybieranego rozwiązania, gdyż eleganckie drzwi mogą znacząco podnieść walory wizualne całej posesji, czyniąc ją bardziej atrakcyjną. Źle dobrane sprawią jednak, że nawet piękny ogród będzie wyglądał nieciekawie. 

Drzwi są bardzo często, szczególnie w tradycyjnych bryłach domów, zlokalizowane w samym centrum elewacji, tym samym siłą rzeczy przyciągając wzrok. Na rynku dostępne są drzwi w rozmaitych kolorach – od tradycyjnych brązów, czerni, bieli i szarości, po odważniejsze barwy, jak czerwień czy błękit. Drzwi w przykuwających wzrok intensywnych barwach mogą być ciekawym akcentem, nadającym budynkowi charakter, jednak warto jest dopasować je przynajmniej do jakiegoś innego detalu bryły lub otoczenia budynku. Mogą np. komponować się z kolorem dachówki, elementami małej architektury.

Zazwyczaj, aby zachować wizualny ład, drzwi zewnętrzne planuje się w takiej samej kolorystyce jak bramę garażową. Wybierając kolor drzwi pamiętajmy, że muszą się one komponować nie tylko z elewacją budynku, ale także z jego wnętrzem. Popularnym elementem dekoracyjnym drzwi zewnętrznych są przeszklenia, wykonywane ze szkła matowego, przejrzystego, witrażowego – w postaci niewielkich aplikacji, lub, wręcz przeciwnie, okazałych przeszkleń.

Zwolennicy naturalnych rozwiązań wybiorą drzwi o fakturze imitującej usłojenie drewna, fani modernizmu w architekturze pokuszą się o gładkie powierzchnie. Idealnym połączeniem tradycji i nowoczesności są natomiast drzwi drewniane lub imitujące drewno, przyzdobione aplikacjami z aluminium lub stali.

Kupując drzwi nie możemy zapomnieć o ich współczynniku przenikania ciepła, to on bowiem chronić będzi nasz dom przed ucieczkami ciepła na zewnątrz, a tym samym wychłodzonymi wnętrzami oraz - w rezultacie - wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Wartość ta nie powinna przekraczać 1,70 W/m2K. W przypadku drzwi z przeszkleniami, upewnijmy się, że również one mają nisk współczynnik przenikania ciepła. Drzwi energooszczędne z kolei, mogą mieć współczynniki przenikania ciepła nawet o połowę niższe. 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Alina, 2016-03-20 09:27:16

    nie spodziewałam się, że drzwi mogą być tak designerskie :-) ale faktem jest, że nie tylko marka, producent, ale też ich dobry montaż jest bardzo ważny. Odkąd mam porządnie zamontowane drzwi i okna, rachunki za ogrzewanie zmalały o 30 procent i na pewno nie jest to zasługa cieplejszych zim.

POLECAMY W SERWISACH