Duże przeszklenia: fasadowe okna i duże drzwi podnoszono-przesuwne. Fot. Fakro Innowiev HST

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Duże przeszklenia: fasadowe okna i duże drzwi podnoszono-przesuwne. Fot. Fakro Innowiev HST
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
24 cze 2017 09:39

Duże okna i drzwi tarasowe. 15 ciekawych propozycji

Coraz większe okna fasadowe i komfortowe drzwi balkonowe to ważne elementy architektoniczne współczesnych domów. Dlatego ich nowoczesne wzornictwo powinno iść w parze z innowacyjną konstrukcją i wysokimi parametrami użytkowymi.

Coraz chętniej sięgamy po duże przeszklenia. Fasadowe okna i duże drzwi podnoszono-przesuwne kuszą nas możliwością praktycznego połączenia wnętrza budynku z jego otoczeniem. Dzięki temu, ogród przenika się z salonem, a domownicy zyskują wrażenie nieograniczonej przestrzeni.

Z zewnątrz panoramiczne przeszklenia również prezentują się efektownie, stanowiąc nowoczesny sposób na elewację domu, dodając całej bryle lekkości i modernistycznego charakteru. Duże okna możemy z powodzeniem wykorzystać w domach energooszczędnych i pasywnych – pomogą nam czerpać zyski cieplne z energii słonecznej. Wybierając okna fasadowe musimy jednak pamiętać także o ich parametrach użytkowych oraz funkcjonalności.

Parametry cieplne

Jedną z najistotniejszych cech okien fasadowych jest ich współczynnik przenikania ciepła U. Duże przeszklenia to potencjalnie duża powierzchnia, generująca straty ciepła, jeśli nie zainwestujemy w energooszczędną stolarkę. Współczynnik U jest wartością, która pozwala nam zorientować się, ile ciepła ulatuje z domu przez okna.

Według obecnych norm prawnych wartość ta nie może przekroczyć 1,30 W/m2K, w roku 2017 zmniejszy się do poziomu 1,10 W/m2K, aby za 5 lat osiągnąć 0,90 W/m2K. Podane liczby wskazują na maksymalne wartości współczynnika U, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wyposażyć dom w okna o lepszych parametrach. Już teraz wielu producentów oferuje okna energooszczędne, a nawet pasywne, dla których współczynnik U wynosi 0,80 W/m2K.

Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na to, czy wartość podana przez producenta została określona dla całego okna, czy tylko jego szyby – wówczas będziemy mieć do czynienia z oznaczeniem Ug (od angielskiego słowa „glass”). Chociaż szyba stanowi znaczną część panoramicznych okien, dopiero U dla całego produktu może nam zagwarantować pożądaną ochronę przed startami ciepła. Na energooszczędność kompletnego rozwiązania wpływ ma bowiem zarówno szklenie, jak i rama okna, a nawet sposób montażu.

Okna panoramiczne powinny składać się z pakietów 3- lub 4-szybowych, z dwukomorowymi szybami niskoemisyjnymi, z przestrzeniami międzyszybowymi wypełnionymi najlepiej gazem szlachetnym, np. argonem. Dwie komory i argon skutecznie chronią przed ucieczkami ciepła, a niskoemisyjna powłoka odbija promieniowanie cieplne emitowane przez sprzęty domowe, zatrzymując je w pomieszczeniu, jednocześnie przepuszczając promienie słoneczne, wpadające z zewnątrz.

Solidna konstrukcja 

Konstrukcja ram zależy natomiast od materiału, z jakiego je wykonano. Profile drewniane wykonywane są najczęściej z kilku warstw drewna sklejanych ze sobą, a o ich termoizolacyjności decyduje grubość profilu. Dzięki wykorzystaniu uprzednio wysuszonego drewna klejonego warstwowo, z usłojeniem układającym się w różnych kierunkach, współczesne okna drewniane nie mają tendencji do wypaczania, które towarzyszyło ich litym odpowiednikom.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH